ВестиМакедонија

Бројот на заболени до морбили расте – Тринеделно новороденче најмлад пациент

Детето малите сипаници ги добило од својата мајка.

Од Клиниката за детски болести соопштија дека тринеделно новороденче е најмладиот пациент од морбили, како и тоа дека бројот на заболени е зголемен.

Детето малите сипаници ги добило од својата мајка. Во Клиниката на болничко лекување од мали сипаници се наоѓаат 15 бебиња, од кои едно е на апарати за дишење, а уште две се во тешка состојба и се наоѓаат на одделот за интензивно лекување.

Малите сипаници го спречија и лекувањето на бебе кое имало вродено заболување на црниот дроб.

Преполно со заболени од морбили е и на Инфективна каде што имаат 54 хоспитализирани пациенти, од кои во потешка состојба се две деца и двајца возрасни.

Тагови
Прикажи повеќе

Слични артикли

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Close