Бројот на заболени до морбили расте - Тринеделно новороденче најмлад пациент - Слободен печат
ВестиМакедонија

Бројот на заболени до морбили расте – Тринеделно новороденче најмлад пациент

Детето малите сипаници ги добило од својата мајка.

Од Клиниката за детски болести соопштија дека тринеделно новороденче е најмладиот пациент од морбили, како и тоа дека бројот на заболени е зголемен.

Детето малите сипаници ги добило од својата мајка. Во Клиниката на болничко лекување од мали сипаници се наоѓаат 15 бебиња, од кои едно е на апарати за дишење, а уште две се во тешка состојба и се наоѓаат на одделот за интензивно лекување.

Малите сипаници го спречија и лекувањето на бебе кое имало вродено заболување на црниот дроб.

Преполно со заболени од морбили е и на Инфективна каде што имаат 54 хоспитализирани пациенти, од кои во потешка состојба се две деца и двајца возрасни.

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на Слободен Печат значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени на сајтот.

Тагови

Слични артикли

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Close