29 C
Скопје

Бројот на случаи на ковид-19 во светот надмина 116 милиони лица

Од почетокот на пандемијата во светот се регистрирани повеќе од 116 милиони случаи на коронавирус, од кои моментно се активни речиси 22 милиона.

Според податоците, досега 116.033.147 луѓе се заразиле со коронавирус во светот, починале 2.576.206 пациенти, а 91.713.215 лица оздравеле од инфекцијата.

САД и понатаму се први по бројот на заразени и починати, со 29.469.081 заболени и 531.951 смртни случаи.

На второ место по бројот на заболени се наоѓа Индија со над 11 милиони инфицирани лица, а на трето место е Бразил со повеќе од 10 милиони заразени.

Според бројот на починати на второ место во светот се наоѓа Бразил со 259.402 смртни случаи, на трето место е Индија со 157.584, а на четврто место е Велика Британија со 124.025 смртни случаи.

Поврзани вести

Собранието расправаше по повеќе Предлог-закони, ќе се гласа дополнително

Слободен печат

Владата го задолжи ЕСМ да изработи студија за изградба на фотонапонска електрана во Штип

Слободен печат

Нуредини: Во иднина ќе бидеме земја-транзит за гас за другите земји

Слободен печат

Филипче: На 14 мај пристигнуваат 38 400 вакцини од „Астра-Зенека“

Слободен печат

Претседателот на Собранието, Џафери се сретна со чешкиот министер за одбрана Метнар

Слободен печат

Државата за багателни цени сака да распродава земјоделско земјиште

Слободен печат

Остави Коментар