Бројот на починати во Њујорк е скоро половина од бројот на смртни случаи во целата држава

Врвот на локалната епидемија може да се очекува кон крајот на април, наведе тој. Тогаш во Њујорк ќе бидат потребни 110.000 болнички кревети и 37.000 апарати за дишење, а сојузната влада испорачала само 4.000.

Околу 16.000 луѓе можат да ги загубат животите од коронавирусoт во  Њујорк, изјави гувернерот на државата Њујорк, Ендрју Куомо.

Куомо ги предупреди другите делови на земјата да внимаваат што се случува во Њујорк.

„Погледнете не и видете се утре себеси”, рече тој.

Бројот на починати од вирусот во Њујорк достигна 1.941, што е скоро половина од бројот на смртни случаи во целата држава. Има најмалку 83.712 потврдени случаи во државата и тие ќе се зголемат, рече Куомо.

Врвот на локалната епидемија може да се очекува кон крајот на април, наведе тој. Тогаш во Њујорк ќе бидат потребни 110.000 болнички кревети и 37.000 апарати за дишење, а сојузната влада испорачала само 4.000.

Прочитајте и...  Путин за епидемијата во Москва: Спречен најтешкиот можен исход, наредните денови ублажување на мерките

Кумо најави дека детските игралиштата во градот Њујорк се затвораат како дел од мерките за физичка оддалеченост.

„Кој друг треба да умре за да открие дека имате одговорност?”, Рече Кумо.

Тој призна дека е загрижен за неговиот брат, Крис Куомо, кој е водител на Си-Ен-Ен и тестиран позитивно за коронавирусот.

„Не можев да го заштитам мојот брат. Секој може да ја допре оваа болест”, рече Куомо.

Во САД смртните случаи од новиот коронавирус се 4.100 до денеска, што е речиси двојно во однос на саботата.

Во САД  има 190.700 случаи на заразени, најмногу во светот.

Прочитај повеќе

Кина го изгласа Законот за национална безбедност: Хонг Конг го губи „посебниот третман“ во американските закони?

Слободен печат

Теохарис: До крајот на месецот ќе објавиме листа со земји кои од 15 јуни ќе може да патуваат во Грција

Слободен печат

Татко од Иран и ја отсекол главата на ќерката: Сите се шокирани од казната што ќе ја добие (ВИДЕО)

Слободен печат

Сугарески: Капиталните инвестиции во ресорот транспорт годинава над ланската реалзиација од 86 проценти

Слободен печат

Угостителите се одговорни да бараат лични карти, информативни посети во наредните 10 дена (ВИДЕО)

Слободен печат

Богатите уште побогати: Богатството на руските олигарси расте и покрај корона кризата

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Нови 38 случаи на коронавирус, три лица починаа

Слободен печат

Платежните картички со пари од државата ќе се достават најдоцна до 3 јули

Чулев: СВР Охрид работи на идентификација на лицата кои учествуваа на Литијата и се поднесуваат соодветни кривични пријави

Слободен печат

Педофил намамил дете со слатки, а потоа го убил и го силувал неговиот леш (ФОТО)

Слободен печат

Европа пред нова должничка криза: Мал просторот за намалување на трошоците

Слободен печат

Почина првиот здравствен работник од Ковид-19 во Македонија

Слободен печат