Бројот на починати од Ковид-19 во Шпанија е помал во однос кон крајот на март

Вкупниот број на заразени лица со коронавирусот во Шпанија изнесува 146.690. 

Бројот на починати од Ковид-19 во Шпанија во текот на ноќта повторно се зголеми, соопшти Министерството за здравство, откако починале 575 лица и сега вкупниот број на жртви во земјата изнесува 14.555, но ресорниот министер Салвадор Илја смета дека токму овие бројки покажуваат забавување на епидемијата.

Дневниот процент на зголемување речиси е двојно помал од крајот на март за околу пет отсто.

– Нема добри бројки кога е во прашање смрт …, но сега сме во фаза на стабилизирање, истакна шпанскиот министер за здравство.

Брус Ајлворд, висок советник на генералниот директор на СЗО, нагласи дека епидемијата во Шпанија дефинитивно се намалува, но предупреди оти не треба да владее преголем оптимизам.

Прочитајте и...  Јапонија издвојува дополнителни 302 милијарди долари за економијата

Вкупниот број на заразени лица со коронавирусот во Шпанија изнесува 146.690.

Прочитај повеќе

Одложено лансирањето на ракетата, нов обид во сабота

Слободен печат

Тивок бунт во Франција: Угостителите на празни маси и со положени униформи ги сервираа своите барања

Слободен печат

Ваучер од 6 илјади денари за летување во Македонија може да добијат повеќе членови на исто семејство

Слободен печат

САД надмина 100 илјади жртви од коронавирусот

Слободен печат

Филипче: Имаме помала стапка на смртност од Грција и од Словенија

Слободен печат

Еден од платените убијци кои пукаа во црногорскиот мафијаш во Киев имал македонски пасош (ВИДЕО)

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Лошото време може да го одложи стартот на ракетата на „СпејсИкс” со американски астронаути

Слободен печат

Вашингтон формално заклучи дека Хонгконг не ја задржал автономијата

Слободен печат

Заев апелира мерките да се почитуваат без исклучок

Слободен печат

ВО ЖИВО: Следете го историското полетување, НАСА и Спејсикс испраќаат астронаути во вселената

Слободен печат

Борел: Единствено дијалогот на ЕУ гарантира европска иднина на Србија и на Косово

Слободен печат

Терминот во којшто може сигурно да се очекува отворање на градинките е 15 јуни

Слободен печат