9 C
Скопје

Бројот на новороденчиња во Франција падна за 13 отсто во текот на една година

Стапката на наталитет во Франција падна по првпат од 1975 година. Според Националниот институт за статистички и економски студии (ИНСЕЕ), ова намалување „може да се поврзе” со епидемијата на ковид-19, јави дописникот на МИА.

Бројот на новороденчиња регистрирани во Франција во јануари падна за 13 отсто во споредба со јануари 2020 година. Тоа е досега невиден пад од 1975 година, кој „може да се поврзе” со пандемијата Ковид-19, објави ИНСЕЕ.

Бебињата родени во јануари 2021 година се зачнати на почетокот на првото затворање, односно во средината на март 2020 година. Сепак, „контекстот на здравствената криза и големата несигурност може да ги обесхрабрат паровите да не раѓаат деца” или „да ги охрабрат да ги одложат за неколку месеци нивните родителски планови”, Забележува Институтот за статистички студии.

Прочитајте и...  Србија ги олеснува мерките, од денеска се отвораат трговските центри

Поврзани вести

Канада забрани извоз на дронови во Турција

Слободен печат

Бајден: Мирните протести се разбирливи, но нема оправдување за насилството

Слободен печат

Најмалку 20 загинати во автобуска несреќа во Перу

Слободен печат

ВИДЕО: Убиен ученик, ранет полицаец при пукање во средното училиште Остин-Исток Магнет во Ноксвил

Слободен печат

Ќе се согорува ли отпад на нивите зад Железарница?

Југослава Дуковска

Македонски и математика – по пет часа неделно

Михаило Донев

Остави Коментар