-8 C
Скопје

Бројот на хоспитализирани во велешката болница опаѓа

Во велешката болница иако не драстично, сепак последниве денови постепено опаѓа бројот на хоспитализирани. Денеска се 60 хоспитализирани, а завчера беа 68.

Како што информира портпаролот д-р Весна Неделковска Николова, од вкупниот број на 60 хоспитализирани пациенти, 49 се потврдени позитивни, седум сомнителни и четири пациенти со негативни тестови, а од нив 21 пациент е на кислородна поддршка.

– Лоша вест е што денеска повторно имаме починат во велешката болница како последица од Ковид. Имено, утринава е починат маж на 72 години од Велес примен на 29 ноември потврден позитивен. На Инфективно одделение има 51 и на Физикална пет пациенти. На Интерно Б крак каде се лекуваат пациенти со последици по прележан Ковид моментално има четири пациенти, информира д-р Неделковска Николова.

Прочитајте и...  ВИДЕО: По трауматичните сведоштва за сексуалните злодела на Мика Алексиќ, Балканот масовно го споделува ова видео од новинарката Јелена Обучина

Поврзани вести

ВИДЕО | Последен говор на Трамп: Не го спомена Бајден, ама нагласи дека е прв претседател кој не почнал војна

Слободен печат

ВИДЕО | Бајден не можеше да ги скрие солзите пред своите сограѓани: Извинете за емоциите, сакам само покојниот син да беше тука

Слободен печат

Ердоган најави радикални реформи во економијата и судството

Слободен печат

Усвоен планот за распределба на административните службеници во земјава

Слободен печат

Помпео: Мултикултурализмот не е својствен за Америка

Слободен печат

Јанша: Вакцинација на 70 отсто од населението во Словенија до почетокот на летото

Слободен печат

Остави Коментар