Бројните болести и здравствени компликации не можат да го победат најстариот американски претседател

Поранешниот американски претседател Џими Картер, откако само пред една недела беше отшуште од болница, повторно е хоспитализиран за викендот, пренесува Си-Ен-Ен.

Тој повторно морал да биде хоспитализиран поради уринарна инфекција, но веќе се чувствува подобро. Тој минатите две недели ги помина во болница во Џорџија.

– Поранешниот американски претседател Џими Картер се чувствуа подобро и се радува дека ќе се врати дома – стои во изјавата која ја објави фондацијата на Картер.

Картер (95) е примен во болница на 11 ноември поради процедура за намалување на притисокот во неговиот мозок, предизвикан од крварење како последица на неговите неодамнешни падови. Во октомври тој двапати беше хоспитализиран, по два пада, го повреди своето око и заработи 14 конци над неговата веѓа.

Прочитајте и...  Зафировски од МОРО: Додека не се донесе закон за најмала гарантирана исплатена саатнина, не сме ни приближно блиску до европските држави (ВИДЕО)

Претходно се лечеше од рак на мозокот и на неговиот црн дроб. Својот 95 роденден го прослави на 1 октомври, и тој е најстариот жив американски претседател во историјата, титулата која претходно ја имаше Џорџ Буш, кој почина во 2018 година во својата 94 година. И покрај сериозните здравствени проблеми и бројните компликации, Картер никогаш не престана да биде активен, особено во хуманитарните акции. Тој во моментов живее во Плејнс во сојузната држава Џорџија.

Картер во 1976 година го порази републиканскиот претседател Џералд Форд, за како 39-ти американски претседател да отслужи четригодишен мандат во Белата куќа. Тој во 2002 година доби Нобелова награда за мир, за своите напори за пронаоѓање мирни решенија за глобалните судири.

Прочитајте и...  Шекеринска: За две и пол години ја извадивме државата од калта во која не бутна ДПМНЕ

Прочитај повеќе

Пресудата за статусот на „Аја Софија“ ќе биде објавена во рок од 15 дена

Слободен печат

Османи: Моето очекување е до октомври да биде прифатен финалниот текст за преговарачката рамка

Слободен печат

Орбан контра ЕУ: Од списокот на „безбедните“ држави дозволен е влез само за Србите

Слободен печат

Зафировски од МОРО: Додека не се донесе закон за најмала гарантирана исплатена саатнина, не сме ни приближно блиску до европските држави (ВИДЕО)

Слободен печат

Трагедија во Мјанмар: Најмалку 110 рудари загинаа во свлечиште во рудник

Слободен печат

Тодороска од Демократи: Народот е сопственик на државата, политичарите се минливи (ВИДЕО)

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Тепачка во маркет во Крагуевац: Купувачот не сакал да стави маска, вработениот не го пуштал внатре (ВИДЕО)

Слободен печат

Заев за изјавата дека ќе соберел „и шуто и рогато“: По два саати во кафана, се случуваат грешки

Слободен печат

Андоновиќ: Русија избра доживотен претседател и започна воени игри околу Атлантикот (ВИДЕО)

Слободен печат

Заев ја повика ВМРО-ДПМНЕ да престане да го омаловажува јазикот нарекувајќи го „северџански” и да ја поздрави преговарачката рамка

Слободен печат

Заев: Со отворањето на преговорите, почнуваме нова фаза од македонската европеизација (ВИДЕО)

Слободен печат

Над 100 колумбиски војници се под истрага заради сексуална злоупотреба на деца

Слободен печат