Броиме калории: Дали ајварот ќе ве здебели?

Бидејќи домашниот ајвар се прави само од зеленчук и малку масло, нема многу калории. Содржи протеини, јаглехидрати и масти кои се неопходни за секој здрав организам.

Во 100 грама домашен ајвар, има од 80-130 калории, во зависност од рецептот според кој се произведува. Ако уживате во вкусот на ајварот продолжете и понатаму бидејќи нема да ви ја зголеми телесната тежина, под услов да се консумира умерено.

Фото:Профимедиа

Ајварот е богат со витамин Ц, кој го има во пиперките, а тој витамин го зајакнува имунитетот и целокупното функционирање на организмот. Богат и со витамин А, кој го има во доматите. Модариот домат, кој е исто така дел од традиционалниот рецепт ја обезбедува потребната количина на витамин Б2 и фолна киселина. Ајварот содржи и корисна количина на растителни влакна. Одличен избор за сите оние кои не јадат свеж зеленчук или салати, како одлична замена.

Прочитајте и...  Виц на денот: Географија

Вредните нутритивни состојки кои пиперката ги има на телото делуваат како антидепресив, антисептик, диуретик и моќен афродизијак. Црвената, жолтата, зелената, бабурестата, кратката месести или „малите пргави“ пиперки се составен дел од секоја кујна поради вкусот и изобилството на витамини, поради што со право се нарекуваат и природен лек за многу болести.

Единствената грижа е што ајварот оди совршено со бел леб и многу сирење!

Поврзани вести

Саша Ковачевиќ го затвора својот ресторан: Најмногу мислам на вработените!

Слободен печат

ФОТО | Назад во дваесеттите години: Погледнете како изгледала Кетрин Зета Џонс на почетокот на нејзината кариера!

Слободен Печат

Анатомија на бакнежот: Зошто ги затвораме очите кога се бакнуваме?

Слободен печат

ФОТО: Вака би изгледале најпознатите насловни страници да настанале во добата на коронавирусот (ФОТО)

Слободен печат

Како во ледено кралство: Погледнете како Џенифер Лопез го украси својот дом

Слободен печат

Крајот на ноември носи огромна промена за овие три хороскопски знаци

Слободен печат

Остави Коментар

MacedonianAlbanian