Брод со над 400 мигранти доби дозвола да се закотви во Италија

„СОС Медитеране” соопшти дека му било кажано да ги превезе спасените, вклучувајќи 38 жени и 149 деца во Таранто, Италија.

Хуманитарен брод со 403 луѓе спасени во Средоземното Море соопшти денеска дека добил дозвола за закотвување во пристаниште во Италија.

Неименуван извор од италијанското Министерство за внатрешни работи вели дека Германија и Франција ќе примат одреден број мигранти од бродот „Оушн Викинг”, управуван од француската невладина организација „СОС Медитеране”, а помош ќе пружат и Ирска и Луксембург.

„СОС Медитеране” соопшти дека му било кажано да ги превезе спасените, вклучувајќи 38 жени и 149 деца во Таранто, Италија.

Уште два спасувачки брода со 230 лица чекаат да се истоварат во Италија или Малта.

Матео Салвини, шеф на десничарската партија Лига, ја осуди одлуката да се дозволи впловување на „Оушн Викинг”.

„Бројот на пристигнувања (мигранти) се зголеми за 500 проценти во јануари 2020 година. Лудило!!!”, напиша Салвини на својот профил на Твитер.

Прочитајте и...  Во сообраќајка во Албанија загинаа двајца сириски имигранти, а осуммина се повредени

„Оние што дозволуваат ова да се случи се соучесници”, оцени тој.

Италијанското Министерство за внатрешни работи соопшти дека во јануари во Италија пристигнале 870 мигранти, споредено со 155 во истиот период минатата година.
Во тој број не се вклучени мигрантите од „Оушн Викинг”.

Прочитај повеќе

Си Џинпинг: Мерките против коронавирусот даваат резултати, борбата е во клучна фаза

Слободен печат

Русија го превзема приматот на пазарот со обоени дијаманти

Слободен печат

Филипче за несреќата во Романовце: Четири лица се во животна опасност.

Слободен печат

Заев: Снимките на Милошоски покажуваат зошто беше важно носењето на Законот за ЈО

Слободен печат

На Голак одбележана 76 годишнината од Февруарскиот поход

МИА

Во Италија над 100 случаи на заболени од новиот коронавирус

Слободен печат

Остави Коментар

4 × 4 =

Прочитај повеќе

Регионална конференција во Битола за погранична соработка и зближување на младите

МИА

Центро Унион прослави јубилеј: 30 години трговија за најдобрите

Слободен печат

Османи: ДУИ реализираше внатрешен ветинг

Слободен печат

Во сообраќајка во Албанија загинаа двајца сириски имигранти, а осуммина се повредени

Слободен печат

Граѓански протест во Кочани против загадувањето на воздухот од фабриката за хартија

МИА

Вирусот ја „потопи“ француската економија: Пад на бројот на туристи 30-40 проценти

Слободен печат