3 C
Скопје

Брод се насука на еден фински остров, патниците не се загрозени

Патнички брод со повеќе од 400 лица се насука денеска на финските острови Аланд во Балтичкото Море, а патниците не се животно загрозени.

Финската крајбрежна стража информира дека бродот е насукан странично, но дека животот на луѓето не е во непосредна опасност, јави Би Би Си.

Бродот „Викинг Грејс” се насука во близина на пристаништето Мариехамн, во сопственост на компанијата Викинг Лајн и се движеше кон главниот град на Шведска – Стокхолм од Турку, Финска.

Засега не е позната причината за инцидентот. 

Прочитајте и...  Средба на претседателот Пендаровски со кинескиот амбасадор Џанг Ѕуо: Успешни односи, традиционално пријателство и прагматична соработка

Поврзани вести

ВИДЕО: Пред една година Вухан беше во најстрогиот карантин во светот: Вака изгледа денес

И.И.

ВИДЕО | Конечно мир: По 27 години пронајден убиецот на 13-годишната Сабине, имал 17 кога ја фрлил во септичка јама

Слободен печат

Груби: Убеден сум дека пописот ќе се одржи во април, очекувам сите граѓани да се попишат

Слободен печат

Членови на МАНУ: Реформата во образованието е неопходна, претпазливо со историјата

Слободен печат

Ганиу предупредува: Објектот пред „Мавровка“ повторно ќе биде урнат ако не биде вратен во првобитната состојба

Елена Вељановска

Со одлука на министерот Филипче: Катерина Кузмановска е нова директорка на струмичката болница

Слободен печат

Остави Коментар