Брод натоварен со 60 американски оклопни возила „Бредли” за потребите на Украина се упати кон Европа

Американски лесен оклопен тенк „Бредли“

Од Пентагон синоќа соопштија дека транспортно пловило со 60 оклопни механизирани возила „Бредли” отпловило на 25 јануари од американското пристаниште Норт Чарлстон за Европа.

Возилата „Бредли” се дел од уште еден пакет воена помош за Украина вреден 2.85 милијарди долари, објавен од претседателот на САД, Џо Бајден, на почетокот на јануари.

САД минатата недела начелно се согласија да испратат на Украина 31 „Абрамс”, еден од најсофистицираните тенкови. Согласноста беше дадена заедно со Германија, која исто така за заложи да испрати 16 тенкови „Леопард 2″. Претходно, Велика Британија вети 14 „Челенџер 2″ тенкови, додека Полска побара одобрување од Берлин да испрати на Украина повеќе свои тенкови „Леопард 2″ купени од Германија.

Украина, од сојузниците се надева да добие околу 300 нови модерни тенкови, со надеж да изврши пресвртница на бојното поле, во обидите да ја избрка окупациската вјоска на Русија во југоисточниот дел од земјата.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот