-7 C
Скопје

Брнз-Џафери: Честитки од САД за успешно спроведените парламентарни избори (ФОТО)

Таа подвлече дека се подеднакво значајни и борбата против корупцијата, прашањата поврзани со националната безбедност и потеклото на ивестициите, како и донесувањето на Законот за антидискриминација.

Претседателот на Собранието на Република Северна Македонија, Талат Џафери, денеска во неговиот кабинет, ја прими амбасадорката на Соединетите Американски Држави во Република Северна Македонија, Н.Е. Кејт Мари Брнз со нејзини соработници.

На средбата, претседателот Џафери изрази благодарност за поддршката што американската амбасада и САД и ја даваат на Република Северна Македонија, при што истакна дека за нас е од суштинско значење задржаниот фокус на Соединетите Американски Држави кон нашата земја и регионот во целина.

Претседателот Џафери ја информираше амбасадорката Брнз за очекуваното ангажирање на новата Влада во однос на пандемијата и мерките за зачувување на здравјето на граѓаните, за економските мерки за поддршка на населението и подготовката на стратегијата за започнување на преговорите за членство со Европската Унија, како три главни приоритети на дејствување.

Прочитајте и...  Дали и кучето на премиерот Џонсон било заразено со коронавирусот?

Тој, исто така зборуваше и за планираните активности на Собранието до крајот на оваа година.
Амбасадорката Брнз му честиташе на претседателот Џафери за успешно спроведените парламентарни избори, за формирањето на институциите и за неговиот реизбор на функцијата претседател на законодавниот дом.

Таа истакна дека, Република Северна Македонија има постигнато значаен напредок за кус период, особено на полето на евроатланската интеграција. Нејзината Екселенција рече дека од клучно значење е во Собранието да се формира што поширока поддршка за реализација на стратешките цели, особено од аспект на НАТО и членството во Европската Унија.

Таа подвлече дека се подеднакво значајни и борбата против корупцијата, прашањата поврзани со националната безбедност и потеклото на ивестициите, како и донесувањето на Законот за антидискриминација.

Прочитајте и...  И во пандемија мора да се исплати К-15, износот е 10.956 денари

На крај на средбата, беше оценето дека двете земји како стратешки партнери, ќе продолжат со плодната соработка како и досега.

Поврзани вести

Осуденик чекал погубување, па му го одложиле: Не успеале да набават инјекција

Слободен печат

Од денеска до 3 декември во Скопје: Деветти Самит на „Македонија 2025″

Слободен печат

Дебата за спроведување на новиот Закон за слободен пристап до информации од јавен карактер

Слободен печат

Собраниска Комисија за финансирање и буџет: Продолжува амандманската расправа за државната каса за 2021 година

Слободен печат

Пораки од канцеларката Меркел: Сè уште има шанса за прва меѓувладина конференција со С. Македонија до крај на годината

Слободен печат

Контроверзниот доктор кој беше член на тимот на Трамп за борба против ковид-19 поднесе оставка

Слободен печат

Остави Коментар