Брнабиќ: Ги повикувам НАТО и КФОР итно да реагираат на актуелната ситуација во Косово

Српската премиерка Ана Брнабиќ/ Фото EPA-EFE/EKATERINA SHTUKINA / SPUTNIK / GOVERNMENT PRESS SERVICE POOL MANDATORY CREDIT

По повод актуелната ситуација денеска на северот од Косово, се огласи и премиерката на Србија, Ана Брнабиќ.

– Ја повикувам меѓународната заедница, НАТО и КФОР, итно да реагираат и да го спречат Албин Курти. Ситуацијата е повеќе од драматична и ова е последен момент во кој е потребна јасна реакција за да се запре лудата политика што ја води Приштина. Такво однесување ги надмина сите мерки и не доведе до работ на хаос, истакна Брнабиќ.

Потсетуваме, денеска околу 10 часот, косовската полиција употреби шок бомби и солзавец за време на рацијата во Косовска Митровица.

Видео на денот