Брнабиќ: Србија нема да ја затвори границата за црногорските граѓани

Премиерката на Србија, Ана Брнабиќ, изјави синоќа дека Белград нема да воведе реципрочни мерки по одлуката на Црна Гора да не ја отвори границата за српските граѓани, и оцени дека тие не треба да одат таму каде што се непожелни.

Брнабиќ изјави дека Србија нема да ја затвори границата за црногорските граѓани, но дека таа ќе биде затворена за црногорските мафијаши и криминални кланови.

– Ние нема да ги спречиме обичните црногорски граѓани да ја посетуваат Србија, но сакаме уште посилно да ги спречиме на влез криминалците и мафијашките кланови од Црна Гора, кои со децении убиваа во Србија и ги тероризираа нашите граѓани, рече Брнабиќ.

Таа оцени дека „вистинската причина” за одлуката на Црна Гора да отвори граници за голем број земји, а не за Србија, не лежи во епидемијата на коронавирус и бројот на заразени лица.

Прочитајте и...  Лукаревска: Ги обезбедуваме работните места, им помагаме на компаниите и на вработените

Премиерот на Црна Гора, Душко Марковиќ, изјави вчера дека државата ќе ги отвори своите граници во првите денови од јуни за оние земји што ќе ги исполнат епидемиолошките критериуми на Институтот за јавно здравје, односно во кои бројот на заразени со вирус е 25 на 100.000 жители.

– Првите земји се Хрватска, Словенија, Австрија, Германија, Унгарија, Албанија, Грција, рече Марковиќ.

Прочитај повеќе

Неколку илјади демонстранти трет ден излегоа на протест во центарот на Софија, ситуацијата засега е мирна

Слободен печат

Јанушев: Се обврзуваме да работиме чесно и посветено за секој граѓанин

Слободен печат

Србија: Во Белград и Нови Сад започна антивладиниот протест

Слободен печат

Црна Гора: Потврдени 87 нови случаи со Ковид-19 во последното деноноќие

Слободен печат

Шекеринска: Граѓаните денес се еднакви со најмоќните во НАТО и со отворено добредојде во ЕУ

Слободен печат

Грција: Регистриран 41 нов случај на коронавирус, 26 од нив се туристи

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Српската опозиција бара информации за сите уапсени на протестите, назначување нов кризен штаб и објективност на РТС

Слободен печат

Николоски: Изградба на автопатот од Градско преку Прилеп до Битола и грчката граница

Слободен печат

Девојка од Тетово е 24-годишниот пациент починат од Ковид-19: Попуштило срцето и добила тромбоемболија

Мирослава Бурнс

Над 12 милиони луѓе заразени со Ковид-19 ширум светот

Слободен печат

Уапсени 40 учесници во заложничката криза недалеку од Јоханесбург

Слободен печат

Зибери: Ќе бидам премиер за сите, ги поканувам сите заедници да гласаат за нова надеж во земјата

Слободен печат