-9 C
Скопје

Брнабиќ: Со мирни протести го покажуваме демократскиот капацитет

Демонстрантите тврдат дека меѓу нив има провокатори и дека повеќе пати забележале групи од млади луѓе кои чудно се однесуваат. 

Српската премиерка Ана Брнабиќ порача вечерва дека Србија секогаш е отворена за мирни протести, бидејќи со тоа го покажува својот демократски капацитет, но смета дека поради епидемијата на коронавирусот ова не е време за собири.

Таа им упати порака на учесниците на мирните протести да се придржуваат кон пропишаните мерки, да носат заштитни маски и да одржуваат физичка дистанца.

– Ова не е време. Единствена и најважна борба која мораме да ја победиме е коронавирусот. Не може Владата сама, не може Владата со претседателот, туку сите заедно, нагласи српската премиерка.

Брнабиќ изрази задоволство што вечерва на протестот пред зградата на Парламентот во Белград нема хулигани.

Сепак, вечерва околу 21:30 часот на просторот меѓу Градското собрание и Претседателството на Србија одекнала експлозија од пиротехнички средства, познати под името „топовски удар„, во момент додека повеќето демонстранти веќе два и пол часа седеле и мирно протестирале пред зградата на Парламентот.

Прочитајте и...  Косово: 294 новозаболени од ковид-19 и девет починати во последните 24 часа

Демонстрантите тврдат дека меѓу нив има провокатори и дека повеќе пати забележале групи од млади луѓе кои чудно се однесуваат.

Поврзани вести

ВИДЕО: Нема веќе сертификат за Прва помош без обука и полагање, Црвен крст ги презема возачите во свои раце

Во САД вакцинирани 15 милиони луѓе, што е далеку од планот

Слободен печат

Јотова: Во преговарачката рамка за С. Македонија да се вметнат бугарските барања за Договорот за добрососедство

Слободен печат

Завршува зимскиот распуст: Основците и средношколците од утре повторно пред ИТ уреди или во училишни клупи

Слободен печат

Доктор Жарко Караџовски: Уште сум во болница, но има подобрување

ЈП Паркинзи на Општина Центар: „Пајакот“ дигна 107 непрописно паркирани возила, блокирани 102

Слободен печат

Остави Коментар