Брнабиќ: Со мирни протести го покажуваме демократскиот капацитет

Демонстрантите тврдат дека меѓу нив има провокатори и дека повеќе пати забележале групи од млади луѓе кои чудно се однесуваат. 

Српската премиерка Ана Брнабиќ порача вечерва дека Србија секогаш е отворена за мирни протести, бидејќи со тоа го покажува својот демократски капацитет, но смета дека поради епидемијата на коронавирусот ова не е време за собири.

Таа им упати порака на учесниците на мирните протести да се придржуваат кон пропишаните мерки, да носат заштитни маски и да одржуваат физичка дистанца.

– Ова не е време. Единствена и најважна борба која мораме да ја победиме е коронавирусот. Не може Владата сама, не може Владата со претседателот, туку сите заедно, нагласи српската премиерка.

Брнабиќ изрази задоволство што вечерва на протестот пред зградата на Парламентот во Белград нема хулигани.

Сепак, вечерва околу 21:30 часот на просторот меѓу Градското собрание и Претседателството на Србија одекнала експлозија од пиротехнички средства, познати под името „топовски удар„, во момент додека повеќето демонстранти веќе два и пол часа седеле и мирно протестирале пред зградата на Парламентот.

Прочитајте и...  СДСМ: Новата Влада ќе се посвети на здрава животна средина и изградба на екодржава

Демонстрантите тврдат дека меѓу нив има провокатори и дека повеќе пати забележале групи од млади луѓе кои чудно се однесуваат.

Прочитај повеќе

Во Херцег Нови дури 92 проценти помалку туристи од минатата година

Слободен печат

Мета: Време е албанските граѓани да станат господари на својата земја

Слободен печат

Граничната полиција на БиХ спречи 183 мигранти да ја преминат границата

Слободен печат

Во Албанија и денеска високи бројки на новозаразени со Ковид-19

Слободен печат

Повеќе од 30 мигранти спасени во каналот Ла Манш

Слободен печат

Традицијата во чест на „Св. Пантелејмон” и годинава продолжува на Голак

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

ПОЖАР ВО СТАНБЕНА ЗГРАДА ВО ЧЕШКА: Најмалку 10 мртви (ВИДЕО)

Слободен печат

Дневен преглед на состојбата со Ковид-19 во светот, досега починале 726.415 лица

Слободен печат

Либанскиот премиер повика на предвремени избори

Слободен печат

Српската дијаспора на протести ширум светот (ВИДЕО)

Слободен печат

Макрон: САД треба да реинвестираат во Либан

Слободен печат

Демонстрантите во Бејрут обесија картонски ликови на премиерот и членовите на владата (ВИДЕО)

Слободен печат