Брнабиќ: Јас сум еден од двајцата кандидати за премиер на Србија

Српската премиерка Ана Брнабиќ изјави дека претседателот Александар Вучиќ сериозно размислува да влезе во коалиција со лидерот на Српскиот патриотски сојуз (СПАС), Александар Шапиќ и наведе дека таа е еден од двајцата кандидати за премиер на новата влада.

Како што јави дописникот на МИА од Белград, Брнабиќ гостувајќи на ТВ Пинк, кажа дека Вучиќ бил многу разочаран од некои нему блиски лица и дека тешко ја поднел поддршката што ја има дадено коалицискиот партнер- Социјалистичката партија на Србија (СПС) на протестите на опозицијата во Белград.

-Александар Шапиќ покажа дека сака и знае како да се бори и тој покажа дека во моментите кога нашите коалициони партнери, пред сè мислам на СПС, не се бореа така, како и некои од СНС, изјави таа.

Прочитајте и...  Шекеринска – Тонин: Соработката во одбраната добива нов интензитет како сојузници во НАТО

Брнабиќ не сакаше да открие кој е другиот кандидат за премиер.

-Вториот кандидат е од нашата партија (СНС), зад кого би застанала во секој момент, рече Брнабиќ.

Како што кажа, Вучиќ побарал од раководството на СНС да одлучи за четири опции во врска со идното партнерство. Првата е СНС да биде во коалиција со СПС, втората да биде во коалиција со СПАС на Шапиќ, третата да влезе во партнерство и со СПС и со СПАС, а последната опција е- СНС да владее сама со поддршка на малцинските партии.

-Гласав СНС сама да формира влада со малцинствата. Навистина мислам дека тоа ќе биде најдобрата можна опција за Србија, изјави Ана Брнабиќ.

Прочитајте и...  Рудникот Саса казнет 50 илјади евра

Вчера во Белград се конституира новиот српски парламент кој брои 250 пратеници. Според резултатите од изборите, кои беа бојкотирани од поголемиот дел на опозицијата собрани околу коалицијата Сојуз за Србија (СзС), листата „Александар Вучиќ – за нашите деца” на СНС има 188 пратеници, листата на СПС има 32 мандати и изборната листа СПАС на Александар Шапиќ има 11 пратеници.

Останатите пратенички места им припаднаа на малцинските партии во Србија.

Девет пратеници доби Сојузот на Унгарците во Војводина, четири мандати има листата на Муамер Зукорлиќ, листата на Албанската демократска алтернатива има три пратеници, како и СДА на Санџак на Сулејман Угљанин.

Од конституирањето на новото свикување на Собранието започна рокот од 90 дена за формирање на новата српска Влада, која според српскиот претседател Александар Вучиќ, треба да биде формирана до крајот на овој месец.

Прочитајте и...  Случај „Монструм“: Ќе сведочи припадник на Алфите

Прочитај повеќе

Бројот на заразени со коронавирус во Франција надмина 500.000

Слободен печат

Дождот ја преполни канализацијата во Мексико: Сите се изненадија што пронајдоа во неа (ВИДЕО)

Слободен печат

Стопанските комори се задоволни од четвртиот пакет мерки за поддршка на компаниите и граѓаните

Воен авион се урна во Украина, најмалку 20 лица загинаа (ВИДЕО)

Слободен печат

Српскиот режисер и сценарист Горан Паскаљевиќ почина на 74-годишна возраст

Слободен печат

Кривокапиќ: Политичката судбина на Ѓукановиќ и Марковиќ ќе биде онаква како што заслужуваат

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Силно невреме во Црна Гора: Обилните врнежи предизвикаа поплави во Котор и Тиват (ВИДЕО)

Слободен печат

Пендрекот лесно се крева врз Роми

Валентина Т

Сообраќајот на автопатот Тетово-Скопје вечерва блокиран заради поскапувањето на струјата

Слободен печат

Навални им се заблагодари на руските доктори и пилоти: Ви благодарам, вие сте добри луѓе (ФОТО)

Слободен печат

Лајчак: Дијалогот меѓу Белград и Приштина е одложен поради пандемијата

Слободен печат

Пожарот во Хуавеј го доби својот епилог: Пронајдени телата на три лица, пожарот „волшебно“ избил во истражувачкиот дел

Слободен печат