Брнабиќ ја презема министерската функција од Дачиќ – тој сега ќе го води Собранието

Ивица Дачиќ, кандидат за претседател на српското Собрание, денеска по 12.30 часот ја напушти зградата на парламентот и се упати кон Владата, каде ќе биде извршено примопредавање на должноста министер за надворешни работи.

Во парламентот во тек е конститутивна седница на која се бира собраниското раководство, а Дачиќ е предложен за претседател на Собранието.

Инако, како што е најавено, српската премиерка Ана Брнабиќ ќе го изврши примопредавањето на должноста министер за надворешни работи со Дачиќ во 13.30 часот во Владата.

Брнабиќ ќе ја извршува должноста министер за надворешни работи до именувањето на новиот министер.

 

Прочитајте и...  ВИДЕО | Путин: Избегната е еколошка катастрофа, но се уште е рано за опуштање

Поврзани вести

Трамп: Испораката на вакцините против коронавирусот почнува следната недела

Слободен печат

Мицкоски најави: ВМРО-ДПМНЕ ќе достави предлог за доверба на Владата во Собранието

Слободен печат

Меркел: Граѓаните да бидат трпеливи, се гледа светлината на крајот на тунелот

Слободен печат

Експерт на СЗО: Животот на кој што бевме навикнати пред пандемијата е реален повторно

Слободен печат

ВИДЕО | Путин: Избегната е еколошка катастрофа, но се уште е рано за опуштање

Слободен печат

Племињата креваат глас: Вратете ни ја земјата!

Остави Коментар

MacedonianAlbanianBulgarian