7 C
Скопје

Британскиот вид на коронавирусот откриен и во Словенија, заразен маж од Косово

Словенечкиот премиер Јанез Јанша соопшти денеска дека во земјата е откриен првиот случај на таканаречениот британски вид на коронавирус кај маж од Косово кој има привремено престојувалиште во Словенија, а се вратил од Белгија.

За овој случај се известени белгиските власти.

Заразениот за влез во Словенија користел негативен тест иако имал и друг тест кој бил позитивен, па сега е ставен во изолација и се проверуваат неговите контакти, рекол Јанша на вонредната прес-конференција, пренесува Хина.

Заради шансата во Словенија да е во поголем број присутен таканаречениот британски вид на коронавирусот, словенечката влада следната недела повторно ќе ги разгледа одлуките за попуштање на мерките против епидемијата, најави Јанша.

Извор: Блиц.рс

Прочитајте и...  Обвинетите поранешни припадници на единицата „Алфи" сведочеа во предметот „Тортура"

Поврзани вести

ОЈО активно постапува за утврдување кривична одговорност за групите „Јавна соба”

Слободен печат

Американска студија: Лековите против холесторол ја намалуваат смртноста од ковид-19

Слободен печат

ОБСЕ: Клучно е да се зајакне лидерската улога на жената

Слободен печат

Многу заразени во Куманово, отворена модуларната ковид болница

МИА Агенција

Фетаи: Жената – столб на семејството и хуманоста

Дестан Јонузи

Украинската армија утрово го гранатираше Доњецк

Слободен печат

Остави Коментар