Британскиот премиер Сунак денеска ќе објави промени во владата?

Риши Сунак/ Фото EPA-EFE/TOLGA AKMEN

Британскиот премиер Риши Сунак се подготвува денеска да објави кадровски промени во својата влада и разгледува опции за значително реструктуирање на министерствата, објави Тајмс. Информацијата за планираните промени доаѓа речиси една недела откако Сунак го разреши претседателот на Конзервативната партија Надим Захави, откако независната истрага за неговите даночни работи откри сериозно прекршување на министерскиот кодекс на однесување.

Одделот за бизнис, енергија и индустриска стратегија би можел да се реструктуира „за да ги одрази приоритетите на Сунак“, твитна новинарот на „Тајмс“, Стивен Свинфорд, додавајќи дека Одделот за дигитална, култура, медиуми и спорт, исто така, може да очекува реструктуирање.

Според британското издание, реструктуирањето на министерствата може да доведе до назначување нови министри.

Кабинетот на Сунак не одговори на барањата за коментар за тие наводи.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот