16 C
Скопје

Британскиот премиер на средба со американскиот специјален пратеник Кери за климатските промени

Британскиот премиер Борис Џонсон денеска во Лондон се сретна со американскиот специјален пратеник за климатските промени, Џон Кери, соопшти неговиот портпарол.

– Ние ќе претседаваме со ЦОП (Конференција на Обединетите нации за климатски промени) во текот на оваа година и сакаме да ја искористиме за да направиме значителен напредок во решавањето на климатските промени, изјави портпаролот пред новинарите во Лондон.

– Претходно рековме дека сакаме земјите да дојдат на ЦОП со значајни цели и промени за да можеме да го решиме ова прашање како единствен свет, додаде тој.

Прочитајте и...  Рамадани: ковид-19 се искористува за геополитички влијанија

Поврзани вести

ЕУ воведе санкции за официјални лица во Иран: Техеран одговори со прекинување на соработката

Слободен печат

Американската амбасада во Сараево нема да шпекулира за наводни изјави за територијални поделби

Слободен печат

Дачиќ: Не бев близок со семејството Милошевиќ, но не бев предавник

Слободен печат

77-годишен могилчанец уапсен откако им се заканувал на соселаните со пиштол

Слободен печат

Лукаревска: Најостро демантирам дека Дејан Смилевски имал каква било допирна точка со МојДДВ

Слободен печат

Рашковски вози џип вреден 74 илјади евра кој не фигурира во неговиот анкетен лист

Слободен печат

Остави Коментар