Британскиот премиер е „клинички стабилен” на Одделот за интензивна нега

Џонсон (55) вчера примал кислород, но не бил приклучен на респиратор.

Британскиот премиер Борис Џонсон е „клинички стабилен“ на Одделот за интензивна нега и реагира на третманот против компликациите што го следат Ковид-19, јавија денеска британските медиуми,додавајќи дека дека во моментов во британската јавност се нижат прашањата поврзани со функционирањето на британската Влада за време на неговото отсуство од функцијата додека е во полн ек кризата со коронавирусот.

Џонсон, кој од пред две недели е позитивен на коронавирус, во неделата беше примен во болницата „Сент Томас“ во Лондон, а во понеделникот беше префрлен на Одделот за интензивна нега, бидејќи состојбата нагло му се влошила.

Џонсон (55) вчера примал кислород, но не бил приклучен на респиратор.

Привремениот заменик, шефот на британската дипломатија, Доминик Раб, вчера изјави дека премиерот е „борец“, како и дека набрзо повторно ќе биде на кормилото на владата, во време кога нивната земја и светот се соочуваат со една од најголемите здравствени кризи во векот.

Прочитајте и...  Дневен преглед на состојбата со Ковид-19 во светот

Даунинг Стрит соопшти дека Џонсон не работи, но, доколку се покаже дека треба, може да комуницира со функционерите.

-Премиерот и натаму е клинички стабилен и реагира на медицинскиот третман. Тој е во добро расположение, изјави неговиот портпарол Едвард Аргар.

Прочитај повеќе

Спасовски: Непочитувањето на мерките ќе се санкционира од надлежните институции

Слободен печат

Дневен преглед на состојбата со Ковид-19 во светот

Слободен печат

Протест на илјадници лекари во 21 италијански град: „Не сакаме аплаузи туку вреднување на нашиот труд“

Слободен печат

Околу 51,7 милиони родители во САД загубиле приходи за време на епидемијата

Слободен печат

Бран апсења во Хрватска: Паднаа шефот на „Шуми“, функционери од ХДЗ и бизнисмени

Слободен печат

Врховен сè уште нема донесено одлука за одењето во затвор на Јанкулоска

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Алијансата на Албанците ја повикува Антикорупциска да реагира на недоличното однесување на функционерите на ДУИ

Слободен печат

Изнемоштен коњ паднат среде улица, сопствениците го удираат и влечат за да стане! (ВИДЕО)

Слободен печат

Најголем квартален пад на француската економија од 1968 година, од 5,3 отсто

Слободен печат

Пад на италијанскиот БДП и до 13 отсто

Слободен печат

Пендаровски разговараше со Папата Франциск за солидарноста која е клучен елемент за заедничката борба против пандемијата

Слободен печат

Меланија Трамп ги коментираше протестите во САД

Слободен печат