Британскиот милијардер Ричард Бренсон лансира нова ракета

Веќе постои динамичен пазар за мали и евтини сателити кои инжинерите настојуваат на евтин и флексибилен начин да ги испраќаат во вселената.

Британскиот деловен човек сер Ричард Бренсон планира овој викенд прво лансирање на својот нов вселенски систем, објави Би Би Си.

Вирџин Орбит со седиште во Калифорнија ќе испрати сателит во орбитата со помош на ракета која ќе се лансира од крилата на џамобо џет.

Космик Грл, авионот кој некогаш беше во состав на авионската компанија на Бренсон, Вирџин Атлатник, ќе ја носи ракетата наречена ЛаунчерУан, до височина од 10 километри и ќе ја пушто слободно да паѓа.

Четири секунди потоа, кога Космик Грл нагло ќе заврти десно, ЛаунчерУан ќе ги запали своите мотори и ќе почне да се искачува во орбитата, а сателитот ќе го отпушти по 32 минути.

Мисијата која ќе ја изврши над Тихиот Океан планирана е за утре наутро.

Прочитајте и...  Чулев: Управен суд ја поништи одлуката на Влада за 88 распоредувања во МВР

Ако ова помине добро, Вирџин Орбит планира набрзо да премине во комерцијални операции. Компанијата во својата фабрика во Лонг Бич веќе изработи ракета за втората мисија.

Веќе постои динамичен пазар за мали и евтини сателити кои инжинерите настојуваат на евтин и флексибилен начин да ги испраќаат во вселената.

Вирџин Орбит е една од бројните компании кои се натпреваруваат да ја задоволат нивната побарувачка. Меѓу другите се Рокет Лаб, кој своите летала ги лансира од копнената платформа на Нов Зеланда, но и десетици други мали ракетни стартапови во различни фази од развој.

Бренсон работата со лансирањето сателите првично ја планираше како дел од туристичките вселенски патувања познати како Вирџин Галактик, но на крајот одлучи да ги одвои проектите.

Прочитајте и...  Маки во Лабуништa: Не сакаме да се тестираме за Ковид 19, зашто се плашиме дека ќе завршиме на респиратор!

Прочитај повеќе

Италија предупредува: ЕУ ќе се распадне доколку Италијанците ги смета за лепрозни

Слободен печат

ЕУ до САД: Преиспитајте ја одлуката за повлекувње од СЗО

Слободен печат

Ова е новиот лик на Клиничкиот центар во Скопје (ФОТО)

Слободен печат

Забава во Шпанија скапо го чини белгискиот принц, се заразил во ковид-19

Слободен печат

Папата отвора летен камп за децата на вработените во Ватикан

Слободен печат

Талибанците не мируваат: Бомбашки напад врз ТВ екипа!

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

„Спејс икс“ успешно ја лансираше ракетата „Фалкон 9″ (ВИДЕО)

Слободен печат

Запознал девојка на „Тиндер“, ја довел дома и брутално ја убил, потоа сам повикал полиција (ВИДЕО)

Слободен печат

Во Италија 111 смртни случаи од коронавирусот, 416 новозаразени

Слободен печат

Драма на небото над Индија: Авион вратен во Москва, пилот бил позитивен на корона

Слободен печат

Афера „респиратори“: Обвинителството на БиХ бара притвор за премиерот Фадил Новалиќ

Слободен печат

Трамп ги предупреди демонстрантите: Соберете се пред Белата Куќа, но ќе ве пречекаат најжестоките кучиња

Слободен печат