Британски бизнисмен се заканува: Ќе ја тужи Владата ако не се ублажат мерките!

Бизнисменот собира поддршка за финансирање на трошоците на таа тужба, што се проценети на 30.000 фунти, за сега да се подигне на 125.000 фунти за да се однесе на суд.

Еден од најбогатите бизнисмени во Велика Британија, Сајмон Долан, најави дека ќе ја тужи Владата поради воведување „драконски” карантински мерки за кои смета дека ја уништуваат економијата.

Сопственикот на Јота Авиејшан, специјализирана авиокомпанија за чартери, го извести британскиот министер за здравство Мет Хенкок за неговата намера да ја тужи Владата во писмо од 22 страници.

Долан изјави за Гардијан дека карантинските мерки во Велика Британија се премногу рестриктивни и се во сила многу долго и дека е крајно време да ги ублажат. Поради оваа ситуација, премногу луѓе ги губат своите работни места, луѓето не можат да одат на лекување, има зголемување на самоубиства и семејно насилство, се кршат човековите права, нагласи Долан.

Прочитајте и...  Денеска се празнува Свети апостол Филип, еден од 12. Господови апостоли

Бизнисменот собира поддршка за финансирање на трошоците на таа тужба, што се проценети на 30.000 фунти, за сега да се подигне на 125.000 фунти за да се однесе на суд. Досега се собрани 28.000 фунти од 815 донатори.

Поврзани вести

Вандализам во Охрид: Оштетен споменикот на жртвите од несреќата на бродот „Илинден”, МНР со осуда на инцидентот

Слободен печат

Тројца странски државјани уапсени на Косово во врска со убиство во Босна и Херцеговина

Илинка Иљоска

Заев под „вкрстен“ оган

Слободен печат

ФОТО: Албанец стана хит во регионот – го „облече“ своето ауди во свечено руво

Слободен печат

Османи: Не постои друго решение со Бугарија освен спроведување на Договорот за добрососедство

Слободен печат

На тајна локација се одржува судењето на Србин и Холанѓанец за убиство на градоначалник

И.И.

Остави Коментар

MacedonianAlbanian