Британија во сѐ поголема криза, а Џонсон го започна вториот одмор

Борис Џонсон/ Фото: Wiktor Szymanowicz / Shutterstock Editorial / Profimedia

Во време кога Британија минува низ неколку кризи, вклучително и историска инфлација и сушата којаго зафати островот , премиерот во заминување Борис Џонсон го започна својот втор одмор за две недели и ги поттикна критиките дека создава вакуум на врвот на земјата додека го чека својот наследник.

Во последните недели Џонсон ги пропушти итните состаноци за невидените горештини што ја зафатија Велика Британија, ја игнорираше прославата на репрезентацијата на Англија на Европското првенство во фудбал за жени за да ужива на одмор во планините во Словенија и пропушти важни состаноци, пренесува лондонски Независен.

Џонсон денеска беше фотографиран во супермаркет во предградието на Атина со неговата сопруга Кери, додека во исто време додека камионот заселење на неговите работи беше паркиран пред неговата резиденција во Лондон на Даунинг стрит 10.

„Премиерот оваа недела е на одмор“, потврди неговиот портпарол и посочи дека премиерот и кога е отсутен останува „информиран за сите итни прашања и носи одлуки“, особено кога станува збор за прашања од националната безбедност.

Празникот на Џонсон во Грција е организиран бидејќи британската јавност очекува актуелниот премиер да го исполни ветувањето дека ќе остане на функцијата додека не биде назначен нов лидер на Конзервативната партија.

Лиз Трус/ Фото EPA-EFE/RUSSIAN FOREIGN AFFAIRS MINISTRY

Во конкуренција за лидерската позиција на конзервативците останаа само двајца кандидати, актуелната шефица на дипломатијата Лиз Трус, која важи за фаворит, и поранешниот министер за финансии Риши Сунак.

Риши Сунак / Фото EPA-EFE/NEIL HALL

Британската политичка јавност го обвинува Џонсон за отсутноста во време кога неговите сонародници страдаат од нагло зголемување на трошоците за живот, особено од огромни поскапувања на струјата и бензинот, а се поголем број работници штрајкуваат поради ниските плати. и лошите услови за работа, пишуваат британските медиуми.

Прогнозите за дополнително зголемување на цените во октомври и потоа во јануари, заедно со предупредувањето на централната банка за размерите на кризата што ја чека британската економија, поттикнаа бројни повици за итна акција.

Видео на денот