Британија: Путин ја губи информациската војна во Украина

Фото: Профимедиа

Русија не успеа да добие предност во однос на Украина во сајбер просторот речиси шест месеци по инвазијата на таа земја, изјави шефот на британското разузнавање GCHQ, Џереми Флеминг.

Во неговата колумна за „Економист“, Флеминг објасни како двете земји ги користеле своите сајбер способности во војната во Украина.

„Досега, претседателот Путин сеопфатно ја загуби информативната војна во Украина и на Запад. Иако ова е причина за славење, не треба да потценуваме како руските дезинформации се шират на други места во светот“, напиша Флеминг.

Џереми Флеминг/ Фото PA Images / Alamy / Alamy / Profimedia

Исто како и со копнената инвазија, првичните онлајн планови на Русија се чини дека пропаднаа, вели Флеминг. Руската употреба на навредливи сајбер алатки беше неодговорна и неселективна, додаде тој. Според Флеминг, Русија развила малициозен софтвер „WhisperGate“ за да ги уништи украинските владини системи.

Тој исто така рече дека Русија претходно ја користела истата стратегија во Сирија и на Балканот, а изјавил и дека дезинформациите на интернетот се главниот дел од руската стратегија. Сепак, GCHQ успеа да ги пресретне и навреме да издаде предупредувања, додаде тој.

Без да навлегува во многу детали, Флеминг рече дека Националните сајбер сили на Британија може да одговорат на Русија со распоредување на британска воена единица која користи современи сајбер алатки.

Видео на денот