Британец сака да си ја ампутира ногата бидејќи не му дозволуваат да учествува на Параолимписките игри

Џорџ Бејтс, репрезентативец на Велика Британија во кошарка во инвалидски колички сериозно размислува да си ја ампутира сопствената нога.

Бејтс смета дека е проморан на ваков радикален чекор поради неодамнешната промена воправилата со кој не му се дозволува да се натпреварува во овој спорт, а со тоа и да не може да учествува на Параолимписките игри.

Британецот боледува од Судеков синдром, односно комплексен синдром поради кој не може самостојно да оди и му е потребна помош, што од неодамна и новите правила не е „доволно“ за да се смета за параолимпиец.

– Оваа промена непријатно ме изненади. Регистриран сум како личност со инвалидитет веќе 15 години поради што новото правило ме уништи. Се откажав од се останато во животот за да можам да играм кошарка, тренирав десет години – изјави Бејтс за Скај.

Прочитајте и...  Ибрахимовиќ ужива на одмор и ја исмева Англија! (ВИДЕО)

Се се смени за Британецот поради правилата кои беа воведени во 2015 година, а кои досега меѓународната федерација за кошарка во инвалидски колични не ги почитуваше. Новите правила ги воведе Меѓународниот параолимписки комитет во јануари годинава се заканил на Федерацијата дека ќе бидат исфрлени како спорт од Параолимписките игри доколку не ги почитуваат правилата.

– Во јануари започнав процес да бидам рекласифициран и се се заврши во средата кога е објавено дека мојата состојба не е „доволна“ по новите правила, односно не смеам повеќе да се играм кошарка во инвалидски колички. Нивниот правилник не играничува бидејќи не ги зема во предвид голем број на инвалидитети – објаснува Бејтс кој открива дека на 14-годишна возраст можел да ги ампутира нозете, но одлучил да не го прави тоа.

Прочитајте и...  Почина човекот кој ја одведе Црвена звезда на светскиот трон! (ВИДЕО)

– Тоа беше реална опција за мене кога бев млад. Кога ќе погледнам да тоа сега – жалам што не го сторив. Ќе ми ги олеснеше работите, но никогаш не мислев дека ќе бидам во позиција каде како парализирана личност нема да можам да играм спорт кој е наменет за луѓе со инвалидитет.

Тој најавува жалба, а доколку и таа му биде одбиена, подготвен е да ја ампутира ногата.
– Прво ќе поднесам жалба, а потоа има уште неколку работи кои можам да ги направам. Но, мора добро да размислам бидејќи тоа е одлука која не смее да се носи брзо – потенцира Бејтс.

Прочитај повеќе

Мурињо го ангажираше првото летно засилување (ФОТО)

Слободен печат

Нашите ракометарки ќе го бркаат мундијалскиот бараж во Грција

Слободен печат

УЕФА одложи натпревар од ЛШ поради Ковид-19

Слободен печат

Најдовски си заминува од Вардар, доаѓаат Петровиќ и Игески!

Слободен печат

Харгривс: Од Дортмунд блефираат, Санчо ќе игра за Јунајтед!

Слободен печат

Ракометарите на Металург со негативни тестови на коронавирус

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Ибрахимовиќ ужива на одмор и ја исмева Англија! (ВИДЕО)

Слободен печат

ЛШ, Матеус: Левандовски е подобар и од Меси!

Слободен печат

Од ФФМ разочарани поради односот на одговорните лица во Општина Прилеп

Слободен печат

„Дрим-тимот“ на ФИБА Евробаскет во последните две децении

Слободен печат

ЛШ, Тухел: Одбраната ќе биде многу важна против Аталанта!

Слободен печат

СЕХА: Без гледачи на реванш натпреварот Вардар-Нексе!

Слободен печат