Британците тврдат дека Русите имаат специјални единици кои ги напаѓаат дезертерите

Foto: EPA-EFE/SERGEI ILNITSKY

Британското Министерство за одбрана утринава објави нов извештај за војната во Украина. Денеска пишуваа за состојбата на руската армија, каде моралот, според Британците, е многу низок.

Така, Британците пишуваат дека поради лошиот морал и неподготвеноста за борба, руската армија најверојатно развила специјални единици чија задача е да им се закануваат на војниците кои сакаат да се повлечат. Со други зборови, станува збор за единици кои пукаат во војници кои дезертираат или ја напуштаат борбената линија.

Британците потсетуваат дека Русите имаа такви специјални единици и во претходните конфликти.

Неодамна руските генерали веројатно сакале нивните команданти да користат оружје против дезертерите, пишуваат Британците. Ова вклучува, велат тие, дозвола за убивање дезертери.

„Тактиката на пукање во дезертери веројатно сведочи за слабиот квалитет, слабиот морал и недисциплината на руските сили“, заклучуваат Британците.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот