Брисел за СЈО: Ние не веруваме во личности, туку во институции

Европската Комисија смета дека на македонските политички сили е да изнајдат договор за замената на Катица Јанева во согласност со законот и потенцира дека нема никаква улога во овој процес.

– Воспоставувањето на Специјалното јавно обвинителство на Северна Македонија беше дел од Договорот од Пржино помеѓу сите главни политички партии во земјата, вели за МИА, Маја Коцијанчич, портпаролка на ЕК.

Таа потсетува дека Собранието го усвои законот со кој се етаблира СЈО и ја назначи Катица Јанева на функцијата специјална јавна обвинителка.

– Нејзиниот заменик или заменичка ќе биде назначен согласно релевантните закони на Северна Македонија и Европската Унија немала и нема никаква улога во овој процес, додава портпаролката, запрашана за коментар околу дискусиите поврзани со процедурите за назначување на нов специјален јавен обвинител.

Европската Комисија не ги коментира јавно ниту деталите од преговорите помеѓу власта и опозицијата за иднината на СЈО, ниту случајот „Рекет”, но извори во оваа институција кои од блиску ги следат случувањата во Северна Македонија, за МИА велат дека она што е најважно за Брисел како и за земјите членки на ЕУ, е брза, но ефикасна и транспарентна истрага.

Ние не веруваме во личности, туку во институции, велат од Европската Комисија за МИА, на тоа секогаш сме инсистирале во нашите пораки и во нашите извештаи.

– Фактот што Катица Јанева е искомпромитирана не мора нужно да значи дека целата институција е искомпромитирана, сметаат во ЕК, но се разбира, велат, очекуваат истрагата за „Рекет” да ги донесе потребните одговори на дилемите кои се појавија, на брз, ефикасен и транспарентен начин.

Дипломатите во Брисел и функционерите во Европската Комисија, како и јавноста во Македонија, се затекнати од аферата „Рекет” и очекуваат непристрасна истрага, и решение за СЈО кое ќе овозможи да се врати довербата во судството и во правната држава во земјата.

Од ова во голем дел ќе зависи и одлуката за датумот за преговори за Северна Македонија која се очекува во октомври, потсетуваат во Брисел.

Прочитајте и...  Бизарен инцидент во Британија: Нападнал три лица, па бегал од полицијата на ролери

Прочитај повеќе

„Фортонмка”: Цените на становите ќе останат стабилни, освен во Центар и Карпош

Димитров: Во Прага добивме потврда за сработеното и ветер во грб за заслуженото

Слободен печат

Нов станбен кредит од Халкбанк – најниска каматна стапка од  само 3.2% фиксна 10 години

Слободен Печат

Курти: Таксата ќе се укине штом се изготви елаборацијата за реципроцитет кон Србија

МИА

Тедрос: Растот на случаите со коронавирусот е длабоко загрижувачки во Италија, Иран и Јужна Кореја

Слободен печат

Откажани мисите ширум Италија: Папата Франциск се помоли за жртвите од коронавирусот

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Учителка со симптоми на корнавирус: Училиште во Виена ставено во карантин

Слободен печат

Кикиљас: Грција е целосно подготвена за коронавирусот

Слободен печат

Спасовски апелира да се пласираат вистински информации за коронавирусот

Слободен печат

Ѓоргиев: Умерен оптимист сум за изнаоѓање решение за Гоце Делчев

Слободен печат

Ковачевски: ЕСМ сака да инвестира во енергија, не се прифатливи опциите и понтаму да менаџираме со Попова Шапка

Слободен печат

Филипче: Три нови сомнителни случаи на коронавирус, двајца се негативни, за третиот се чекаат резултати

Слободен печат