Брисел ја забранува проституцијата поради коронавирусот

Градските власти во Брисел најавија дека ќе ја забранат проституцијата до ново известување, со цел да се обидат да го спречат ширењето на коронавирусот.

Три хотели во кои работеле проститутки се затворени поради непочитување на мерките за физичко растојание.

Најавено е дека полициските контроли ќе бидат засилени, со цел да се обезбеди почитување на забраната.

Од понеделник, баровите и кафулињата во Брисел мора да бидат затворени од 23 до 6 часот наутро, додека другите угостителски објекти се отворени до 22 часот.

Прочитајте и...  Хрватска втор ден по ред со црн рекорд: Во последните 24 часа починаа дури 23 лица, нови 2.378 заболени

Поврзани вести

Видео: Веќе седум дена илјадници Полјаци ги искажуваат својот револт против забраната за абортус

Илинка Иљоска

ВИДЕО: И Макрон воведува карантин во Франција, почнува од петок

Слободен печат

ВИДЕО: Меркел ја затвора Германија, карантин од 2 ноември

Слободен печат

Рекордни 870 новозаболени во Македонија, 14 пациенти починаа

Слободен печат

Маричиќ: Целта на предлог-законот е пописот повеќе да не биде политичко прашање

Илинка Иљоска

Болниците во Словенија бараат волонтери, расте бројот на заразени лекари

Илинка Иљоска

Остави Коментар