9 C
Скопје

Брисел ја суспендира развојната помош за Мјанмар: ЕУ нема да финансира воени власти

Европската Унија (ЕУ) ја суспендира развојната поддршка за проектите во Мјанмар за да го избегне обезбедувањето на финансиска помош за армијата што минатиот месец насилно ја презеде власта во земјата, соопштија денеска официјални претставници на Унијата.

Британските медиуми, повикувајќи се на неименуван функционер на СТО, пренесуваат дека ЕУ го известила комитетот на Светската трговска организација дека ги суспендира сите форми на развојна соработка што би ги поддржала воените власти во оваа азиска земја.

Европската комисија потврди дека ја суспендира буџетската поддршка, вредна повеќе стотици милиони евра за училишта, за изборите и за руралниот развој за период од неколку години.

Прочитајте и...  На инфективните оддели има 1735 пациенти со ковид-19, во Скопје за 24 часа 49 хоспитализирани

Поврзани вести

Советот за безбедност на ООН денес разгледува извештај за работата на УНМИК

Слободен печат

Канада забрани извоз на дронови во Турција

Слободен печат

Бајден: Мирните протести се разбирливи, но нема оправдување за насилството

Слободен печат

Најмалку 20 загинати во автобуска несреќа во Перу

Слободен печат

ВИДЕО: Убиен ученик, ранет полицаец при пукање во средното училиште Остин-Исток Магнет во Ноксвил

Слободен печат

Ќе се согорува ли отпад на нивите зад Железарница?

Југослава Дуковска

Остави Коментар