Брестовац со една промена пред ЕХФ неделата

Селекторот на најдобрата македонска репрезентација, Данило Брестовац го има списокот со ракометари кои ги планира за ЕХФ неделата во ноември.

Брестовац одлучи да го врати во првиот тим десниот бек Мартин Велковски, кој годинава настапува за Еурофарм работник.

Повикани ракометари за ЕХФ неделата:

1. МАРТИН ТОМОВСКИ ГЕРМАНИЈА
2. МАРКО КИЗИЌ РК ВАРДАР
3. ДИМИТАР ДИМИТРИОСКИ РК ВАРДАР
4. БОЈАН МАЏОВСКИ РК ЕУРОФАРМ РАБОТНИК
5. НЕНАД КОСТЕСКИ ХРВАТСКА
6. МАРТИН ПОПОВСКИ РК ПРОЛЕТ 62
7. ДАРКО ДИМИТРИЕВСКИ ШПАНИЈА
8. ДЕЈАН КУКУЛОВСКИ РК ВАРДАР
9. МИХАЈЛО МЛАДЕНОВИЌ РК МЕТАЛУРГ
10. МАРИО ТАНКОСКИ РК МЕТАЛУРГ
11. ГОРАН КРСТЕВСКИ АВСТРИЈА
12. МАРКО МИШЕВСКИ ФРАНЦИЈА
13. ТОМИСЛАВ ЈАГУРИНОВСКИ РК МЕТАЛУРГ
14. МАРТИН ВЕЛКОВСКИ РК ЕУРОФАРМ РАБОТНИК
15. ЖАРКО ПЕШЕВСКИ ГЕРМАНИЈА
16. ФИЛИП АРСЕНОВСКИ РК МЕТАЛУРГ
17. МИЛАН ЛАЗАРЕВСКИ РК МЕТАЛУРГ
18. БОРКО РИСТОВСКИ ПОРТУГАЛИЈА
19. ДЕЈАН МАНАСКОВ УНГАРИЈА
20. ФИЛИП ТАЛЕСКИ ГЕРМАНИЈА
21. ФИЛИП КУЗМАНОВСКИ ГЕРМАНИЈА
22. КИРИЛ ЛАЗАРОВ ФРАНЦИЈА
23. НИКОЛА МАРКОСКИ РК ЕУРОФАРМ РАБОТНИК

Прочитајте и...  Фернандеш го прави тоа што му беше задача на Погба

Екс ракометарот на Металург ќе го замени Мартин Серафимов, кој е повреден. И самиот Велковски долго влечеше повреда, но веќе одигра неколку дуели во СЕХА Газпром лигата и Лигата на шампионите за битолскиот тим.

ЕХФ-неделата трае од 21-27 октомври, а во тој период Македонија ќе одигра пријателски средби против репрезентациите Турција, Грузија и Италија.

Овие контролни мечеви се во рамките на подготвителниот период за настапот на Европското Првенство 2020 година кое ќе се одржи во три земји: Австрија, Шведска и Норвешка.

Прочитај повеќе

Фернандеш го прави тоа што му беше задача на Погба

Слободен печат

Кејн му се закани на Тотенхем: Тука се е погрешно, верувајте дека ќе си заминам

Слободен печат

НАЈГОЛЕМО ГЕРМАНСКО ДЕРБИ: Омразата е толку голема што претседателот на Шалке со лавови ги плашел фудбалерите на Дортмунд (ФОТО)

Слободен печат

Новиот Кака на мета на Реал Мадрид (ВИДЕО)

Слободен печат

НБА ѕвездите во карантин, учат да готват, да шијат…

Слободен печат

Атлетико Мадрид завиен во црно, вчера почина талентиран фудбалер, а денеска клупска легенда

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Клоп нуди брдо пари за Дембеле

Слободен печат

Реал го олади Јунајтед, бара половина милијарда за откритието на сезоната

Слободен печат

Пандев и Елмас без плати: Италијанците не даваат пари

Слободен печат

Трамп „лудуваше“ на Твитер па му стигна одговор: Кловну, замолчи и направи нешто

Слободен печат

Михајловиќ ќе „лапне“ три милиони евра од Спортинг Лисабон

Слободен печат

Ливерпул не го ангажира Мурињо поради неговото однесување

Слободен печат