Брестовац: Сметам дека е погрешно сега да до напуштам бродот

Селекторот на ракометната репрезентација, Данило Брестовац за ТВ Телма ја анализира играта на неговите избраници на Европското првенство.

Ракометната репрезентација на Македонија настапот на Европското првенство во Австрiја, Шведска и Норвешка го освои 15. место со скор од една победа и два порази.  Ракометарите на стартот во Групата Б ја совладаа Украина со 26:25, а потоа претрпеа два порази, прво од Чешка со 27:25 и во последното коло од Австрија со 32:28.

По неколкудневно сумирање на впечатоците од играта, Брестовац денеска во разговор за ТВ Телма, направи анализа на одиграното на ЕП.

– Не би требало да го напуштам бродот во овој период. Имам договор на три години и мислам дека на добар пат сме да ја подмладиме репрезентацијата. Имавме проблеми во пресрет на првенството и знаевме дека ќе ни биде тешко во групата.

Од конечниот пласман не може да се биде целосно задоволен, но сметам дека се движиме во вистинска насока кога се наоѓаме во процес на подмладување. Ова ЕП не треба да обесхрабрува, јас знам дека постои незадоволство од одредени играчи, но верувајте дека станува збор за одлични спортисти. Според мене не потфрливме, кога ќе се направи преглед на одиграното и квалитетот на репрезентацијата.

Прочитајте и...  Мурињо: Али не е лут на мене, го заменив и тимот се подобри! (ВИДЕО)

Повредата на Велко Марковски не натера да ја промениме одбраната. Тешко е да се направи тоа на само неколку дена од почеток на Европско првенство. На неговото место влезе Никола Маркоски, а дефанзивна улога добија и Талески, Кузмановски и останавме со Стоилов да го користиме на двете страни од играта – рече Брестовац за „ТВ Телма“.

Селекторот негира дека биле изненадени од тактиката на Австријците кои во дуелот со нас славеа со четири гола, но во еден момент имаа предност и од 10 голови. Брестовац вели дека однапред знаеле за тактиката која ќе ја играат Австријците и смета дека неговите ракометари потфрлија во реализацијата.

– На ден пред натпреварот со Австрија добивме белешки од акциите на противничкиот тренер и неговите замисли како да се запре Лазаров. Во тие белешки ни беше посочено дека капитенот Лазаров ќе биде чуван агресивно. Не бевме изненадени, генерално бевме подготвени, но погрешивме неколку пати во додавањата. Главен проблем ни беше слабата реализација, што беше одлика на нашата репрезентација на целиот шампионат – вели Брестовац кој смета дека неиграњето на дел од ракометарите во своите клубови беше главниот проблем за слабиот пласман и слабите игри.

Прочитајте и...  На „Енфилд“ никому не му е пријатно, прашајте ги тие од Барселона

– Многу е тешко кога играчите не играат во своите клубови, кога немате можност да видите на што се подготвени во репрезентативниот дрес. Во овој момент, од сето она што го видов на онаа мини-турнеа низ Србија и Романија, мислам дека ова беше најдоброто од македонскиот ракомет, на што можеме да се потпреме на овој европски шампионат.

Го имаме Коки Петров, кој квалитативно е далеку зад Стоилов, Пешевски и Маркоски. Дарко Димитриевски имаше добри средби во Шпанија, јас за него имав извадено карта за Словенија, но со игрите што ги прикажа во Србија и во Романија разочара и придонесе да го смениме ставот за него. Мало разочарување беше и Димитар Димтриовски, кој на четири средби имаше шут 2/10, со технички грешки и загубени топки.

Прочитајте и...  Халанд е најголемата грешка на еден од најдобрите ловци на таленти

Прочитај повеќе

100 дена до Келн: ЕХФ потсети на шампионските моменти на Вардар! (ВИДЕО)

Слободен печат

Брајтвајт е новиот напаѓач на Барселона!

Слободен печат

Официјално: Федерер ќе го пропушти „Ролан Гарос“

Слободен печат

Да испишеме нова историја: Естонија прва пречка на патот кон ЕП!

Слободен печат

Фјури до Вајлдер: Втора рунда и „бум“, готов си! (ВИДЕО)

Слободен печат

Македонија без промени на ФИФА ранг листата

Слободен печат

Остави Коментар

13 − оне =

Прочитај повеќе

Мурињо: Али не е лут на мене, го заменив и тимот се подобри! (ВИДЕО)

Слободен печат

Вернер „горд“ што се поврзува со трансфер во Ливерпул

Слободен печат

Чупиќ: Имавме состанок со Самсоненко, до крајот на месецот ќе знаеме нешто повеќе!

Слободен печат

Меси: Би сакал да се врати Нејмар, а Мартинез е одличен напаѓач!

Слободен печат

Аталанта ја растури Валенсија, Нагелсман го надмудри Мурињо (ВИДЕО)

Слободен печат

Де Брујне во главната улога во триумфот на „граѓаните“ (ВИДЕО)

Слободен печат