12 C
Скопје

Брестовац: Победата над Чиле може да биде позитивен знак

Селекторот на ракометната репрезентација на Македонија, Данило Брестовац, е задоволен од победата над Чиле на Мундијалот во Египет што значеше пласман во наредната рунда и нови три натпревари, против Словенија, Русија и Белорусија.
Брестовац смета дека со победата и пласманот во наредната рунда се намалува притисокот врз ракометарите.
– Да бидам искрен, не се сомневав дека ќе го победиме Чиле. Кога се ќе се собере и одмземе – ова беше тимска победа во која секој си го даде оптимумот. Триумфот над Чиле може да биде позитивен знак, да направиме чекор напред, па во следните три меча да влеземе порастоварено, затоа што нашата цел е остварена и ќе може да играме без голем притисок. Она што го очекувам е да се наметнеме со некој квалитет, борбеност и дисциплина и да покажеме нешто што не го покажавме претходно. Овие играчи имаат мала минутажа во клубовите, носат позитивен притисок затоа што играат за националниот тим, ама со нив мора да бидеме и потрпеливи – вели Брестовац.

Прочитајте и...  ВИДЕО | Хас: Руско знаме? Не ги заобиколивме правилата, тимот е американски!

Поврзани вести

Норвежаните ќе го бојкотираат Мундијалот во Катар!?

Слободен печат

Македонските футсалци одиграа реми со Србија

Слободен печат

ВИДЕО: Работнички пресилен за Сутјеска и останува во трка за плеј-офот!

Слободен печат

ВИДЕО: Спектакл на „Санремо“, музичкиот настап на Миха и Ибра ја крена Италија на нозе!

Слободен печат

Сејдини: Штип наскоро ќе биде пример за успешна фудбалска приказна

Слободен печат

Данов пред настапот на ЕП: Се влегува во форма, тренирам во Балканец!

Фидан Коминовски

Остави Коментар