Брестовац: Најгрдата победа е поубава од најубав пораз - Слободен печат

Брестовац: Најгрдата победа е поубава од најубав пораз

Кадетската репрезентација на Македонија загуби со 26:29 од фаворизираната Данска на СП. Ова беше втор пораз за кадетите и по четири кола имаат половичен ефект од по две победи и порази со кои се наоѓаат на третата позиција на табелата ви групата Ц.

Иако загубија од фаворитот Данска, младите ракометари ја одиграа најдобрата партија на мундијалот, а селекторот Данило Брестовац смета дека фалеше порасположен голман за успех против фаворизираниот ривал.

– И најгрдата победа е поубава од најубавиот пораз. Можеби игравме подобро, но пораз си е пораз. Задоволен сум од прикажаната игра, се забележува дека одиме во нагорна линија, а можеме да влеземе и во ротација. Има разлика од прикажаната игра на првите три натпревари и сега против Данска. За нешто повеќе против Данска ни недостигаше расположен голман во второто полувреме – изјави Брестовац.

Последен ривал на Македонија во групната фаза е селекцијата на Јапонија (20.30 ч.), а избраниците на Брестовац обезбедија пласман во осминафиналето на мундијалот.

Прочитај повеќе

Златен медал за Божиноска на карате турнирот во Самобор

Слободен печат

Елмас сè почесто на клупата, Наполи „тоне“, солзи на „Сан Паоло“ (ВИДЕО)

Слободен печат

ЕП: Карачиќ ја одведе Хрватска, но и Шпанија во полуфиналето! (ВИДЕО)

Слободен печат

Прва лига: Работнички подобар од Куманово, Кожув рутински

Слободен печат

„Пет од пет“: Шпанците ги решија и Австријците! (ВИДЕО)

Слободен печат

Агуеро тресе мрежи, два гола не се доволни за шампионска трка! (ВИДЕО)

Слободен печат

Остави Коментар

2 × two =

Прочитај повеќе

Каземиро за триумф на Реал, „магична“ асистенција на Јовиќ! (ВИДЕО)

Слободен печат

Халанд имаше „деби од соништата“ во Бундеслигата! (ВИДЕО)

Слободен печат

Лацио е во страшна форма, хет-трик на Имобиле! (ВИДЕО)

Слободен печат

Допинг експерт се сомнева во Рафаел Надал!?

Слободен печат

Спортинг го прецени Фернандеш, 80 милиони се премногу за Јунајтед!

Слободен печат

Бејтулаи: Може многу да се научи од Пандев, целта е пласман на ЕП 2020!

Слободен печат