Брестовац: Мора да се соочиме со реалноста, ќе боли една-две години но мора да направиме тим

Ракометната репрезентација на Македонија со пораз од 21:31 од Словенија ги започна натпреварите во втората рунда од Мундијалот во Египет.

Иако резултатите за фановите не се посакувани, селекторот Данило Брестовац, го потенцира главниот проблем на македонскиот ракомет.

„Не е важно дали сум јас селектор, кој и да дојде е исто. Да не донесе некој нов селектор 16 нови играчи? Тие се играчите што ги имаме. Проблемот е што тие не играат во своите клубови. И на сето тоа што не играат уште им се носат странци во екипите и тоа не врвни. Погледнете каде играат играчите на Словенија, а каде играат нашите. Погледнете каква минутажа имаат нашите играчи во своите клубови. Слушам критики дека не е земен овој или тој. Дури и играчи што не се ни во првиот тим на својот клуб. Не се добри за прв тим, а треба да се добри за репрезентација.Потоа виновна била федерацијата, виновен бил селекторот. Мораме да се соочиме со реалноста, да работиме. Ќе боли една две години, битно е да направиме тим. И ќе биде и полошо пред да биде подобро. Овде видовме и научивме многу, се отвораат и добри работи, влегуваме во еден систем – изјави Брестовац.

Прочитајте и...  ВИДЕО: Бензема го спаси Реал од пораз во големото дерби и ја врати неизвесноста во трката за титулата

Поврзани вести

ВИДЕО: Триумф на Наполи, десетина минути за Елмас

Слободен печат

Шоу на Кејн и Бејл за нов триумф на Тотенхем

Слободен печат

Барселона има нов претседател, Меси останува на „Камп Ноу“?

Слободен печат

Милинковиќ-Савиќ на лето од Лацио се сели во Јувентус?

Слободен печат

Коронавирус пред ол-стар натпреварот, двајца кошаркари го откажаа настапот

Слободен печат

Познат распоредот за третиот дел од сезоната во ПМФЛ: Вардар во првите две кола против Шкупи и Шкендија

Слободен печат

Остави Коментар