15 C
Скопје

Бремените жени во Велика Британија ги советуваат да се вакцинираат со вакцините на „Фајзер“ или „Модерна“

Бремените жени во Велика Британија треба да се вакцинираат со вакцината на „Фајзер“ или „Модерна“ бидејќи има повеќе реални податоци за нивната безбедност, објави британската Заедничка комисија за вакцинација и имунизација која издава препораки за вакцинирање.

Комисијата наведе дека во САД се вакцинирани околу 90.000 трудници во главно со овие две вакцини и дека немало никакви сериозни нуспојави.

„На основа на тие податоци Комисијата ги советува трудниците во Велика Британија, кога е тоа можно, да се вакцинираат со вакцините на „Фајзер“ или „Модерна“. Нема докази дека останатите вакцини се небезбедни за трудниците, но потребни се понатамошни испитувања“, соопштиле надлежните, пренесува Ројтерс.

Бремените жени во Велика Британија претходно беа советувани да не ја примаат вакцината заради недоволно информации за нејзиното дејство.

Извор: Блиц.рс

Поврзани вести

Демократите победија на изборите во Херцег Нови, партијата на Ѓукановиќ доби само 6 места

Слободен печат

ВИДЕО | Необично грабнување во Татарстан: Украле авион, се урнаа неколку минути по полетувањето и загинаа

Слободен печат

ВИДЕО: Шпанците излегоа на улиците за да го прослават укинувањето на карантинот – шест месеци беа заклучени

Слободен печат

Медиумски фонд, со пари од медицинскиот канабис!

Љубиша Николовски

ВИДЕО: Непоканет гостин му ја украде славата на министерот додека даваше изјава

Слободен печат

Индија мака мачи со пандемијата, регрутира поранешен воен медицински персонал

Слободен печат

Остави Коментар