23 C
Скопје

Бред Пит еден од домаќините на овогодинешните Оскари

Американската академија за филмски науки и уметности го објави списокот на актери и познати личности кои ќе бидат домаќини на 93-та церемонија на доделувањето на Оскарите на 25 април во Долби Хол во Лос Анџелес, вклучувајќи ги ѕвездите Харисон Форд, Бред Пит и Хали Бери.

На списокот се најдоа и Рене Зелвегер, Хоакин Феникс, Лора Дерн и режисерот Бонг Џун-хо, чиј филм „Parasite“ минатата година ја освои главната награда – Оскар за најдобар филм, соопштија продуцентите.

Домаќин на Оскаровата вечер ќе биде Глен Вајс, познат експерт за ваков тип настани, но со помош на режисерот Стивен Содерберг, кој е одговорен за продукцијата.

Академијата објави дека 93-та церемонија традиционално ќе се одржи во салата Долби во Лос Анџелес, но ќе има вклучувања и од други места.

До сите номинирани е испратена покана со барање за нивно физичко присуство на церемонијата.

„Ќе се обидеме да обезбедиме пријатна и безбедна вечер за сите кои ќе бидат физички присутни, како и за милиони љубители на филмот ширум светот“, изјавиле организаторите, додавајќи дека ќе има тестирање на присустите од коронавирусот пред самата манифестација.

Оваа година филмот „Mank“ на Дејвид Финчер, во кој глуми Гери Олдман, е еден од фаворитите за оскар со најмногу номинации, вкупно 10.

 

Поврзани вести

Наталната карта на Меган Маркл откри сѐ! Затоа таа предизвика проблеми со кралското семејство

Слободен печат

ФОТО: Во мај вакцинација кај Дракула: Лекари со вампирски заби делат бесплатни вакцини

Слободен печат

Нов пресврт: Бракот на Бил и Мелинда Гејтс се распаднал поради милијардерот педофил?

Слободен печат

ВИДЕО: Илон Маск откри дека страда од Аспергеров синдром, кој можеби е тајната на неговиот успех

Слободен печат

ФОТО: Барак Обама тагува: Тежок ден за нас, многу ќе ни недостасува

Слободен печат

По првата доза на „Фајзер“ сѐ уште можете да се заразите со новите соеви на коронавирусот

Слободен Печат

Остави Коментар