Бразилците купувале гласови за Рио да ја добие организацијата на ЛОИ

Поранешниот гувернер на Рио де Жанеиро по прв пат призна дека купувал гласови на делегатите на Меѓународниот олимписки одбор. Меѓу делегатите кои примиле мито од Кабрал се две спортски легенди, поранешниот украинскиот скокач со стап, Сергеј Бубка и поранешниот руски пливач, Александар Попов, со цел Рио де Жанеиро да ја добие организацијата на Летните олимписки игри во 2016 година.
Серџо Кабрал пред судот изјави дека во 2009 година потрошил два милиони долари за купување на гласови.

– Купувањето на гласовите беше организирано преку поранешниот претседател на Светската атлетска федерација (ИААФ), Ламин Диак – изјави Кабрал во судот.

Тој откри дека поранешниот претседател на Бразилскиот олимписки комитет, Карлос Артур Нузман, му препорачал да му понуди мито на Ламин Диак. Кабрал кој е е осуден за повеќе случаи на корупција и перење на пари, отслужува затворска казна од 2016 година.

Прочитајте и...  Пеналите го спасија Јувентус против неверојатната Аталанта

На сослушувањето во судот во Рио де Жанеиро, Кабрал рече дека Нузман и бразилскиот тајкун Артур Цезар Соареш купиле гласови на неколку членови на Меѓународниот олимписки комитет, неколку денови пред гласањето на кое бразилскиот град ја доби организацијата на ЛОИ 2016 година. Помеѓу имињата кои Кабрал ги кажа се Бубка и Попов. Тој исто така откри дека поранешниот претседател на Бразил, Луис Ингацио Лула да Силва не бил директно вклучен во купувањето на гласовите, но знаел за тоа иако досега постојано негира било каква вмешаност.

На гласањето кое во 2009 година се орджа во Копенхаген, Рио де Жанеиро ја доби организацијата на ЛОО 2016 година, а притоа победувајќи ги конкурентите Мадрид, Чикаго и Токио.

Прочитајте и...  Коронавирусот се врати во Црвена звезда, позитивни дури шест фудбалери

Прочитај повеќе

Халанд исфрлен од ноќен клуб во Норвешка! (ВИДЕО)

Слободен печат

Вака би изгледала табелата во Премиер лигата без судиските грешки! (ФОТО)

Слободен печат

Дали Ѓоковиќ сепак ќе игра на „УС Опен“? (ВИДЕО)

Слободен печат

Пеналите го спасија Јувентус против неверојатната Аталанта

Слободен печат

Сити пукна „петарда“ и во Брајтон

Слободен печат

Поразот од Сасуоло ги зовре страстите: Тепачка во соблекувалната на Лацио

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Роналдо и Зидан повторно со ист клуб: Француски великан се подготвува за сензационален трансфер

Слободен печат

Меси не се откажува од титулата, нов исторски подвиг за триумф на Барселона (ВИДЕО)

Слободен печат

Шефилд му направи услуга на Јунајтед, со посед на топката од 24% му даде три „парчиња“ на Челси

Слободен печат

ФФМ: Клубовите од вторите и третата лига нема да плаќаат котизација

Слободен печат

Лацио му ја предаде титулата на Јувентус (ВИДЕО)

Слободен печат

Фудбалот се враќа дома: Англичаните имаат неверојатна генерација која може да доминира наредната деценија

Слободен печат