Бразил: Водечките медиуми во земјата нема да ги следат неформалните обраќања на Болсонаро

Двата водечки бразилски медиума објавија дека ќе престанат да следат неформални брифинзи на шефот на државата Жаир Болсонаро пред претседателската палата.

Групата „Глобо” и весникот Фолја де Сао Паоло соопштија дека претседателското обезбедување не обезбедило соодветна заштита на новинарите кои ги покриваат прес-конференциите на шефот на државата.

Болсонаро, кој редовно ги напаѓа медиумите, наутро застанува пред претседателската палата за да ги поздрави своите приврзаници и понекогаш да разговара со новинарите.

Но, во неколку наврати тие неформални состаноци беа тензични.

Прочитајте и...  Мицотакис му изрази поддршка на Вартоломеј за Света Софија

Прочитај повеќе

Мицкоски: Заврши времето на политичари елитисти, ние ќе ги засукаме ракавите и ќе ја обновиме Македонија

Слободен печат

Мендух Тачи: Македонците ќе бидат обврзани да прифатат дводомен парламент и не правам договор со ДУИ

Слободен печат

Најмалку две жртви при уривање на зграда во Лагос

Слободен печат

Мандатот на Еулекс продолжен за една година

Слободен печат

Заев: Имаме земја призната од светот, ВМРО-ДПМНЕ може да учи од нас што е патриотизам

Слободен печат

Експлозија на бомба во Авганистан, загинаа шест цивили

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Касами од Тетово: Во наредните четири години ќе се доближиме до ЕУ

Слободен печат

Шахпаска од Велес: На 15 јули одиме напред по патот на напредокот

Слободен печат

ЗНМ, ССНМ и СЕММ ги осудуваат законите упатени кон новинарката Милевска

Слободен печат

Заврши протестот во Нови Сад, во Белград засега мирни демонстрации

Слободен печат

Во карантин македонски државјани кои дошле од Авганистан, дел од нив позитивни на Ковид-19

Слободен печат

Шекеринска: Идниот премиер ќе биде Заев кој има рекордна поддршка и кај Македонците и кај Албанците

Слободен печат