Бразил: Над 3 милиони заразени од коронавирус и повеќе од 100.000 починати

Пет месеци од првиот случај на Коронавирус во Бразил бројот на заразени во оваа земја надмина 3 милиони, а починаа повеќе од 100.000 лица.

Во саботата се регистирани 49.970 нови случаи на коронавирус, така што во земјата со 210 милиони жители заразени се вкупно 3.012.412 луѓе.

Од коронавирусот почина уште 905 лица, а од почетокот на епидемијата 100.417 луѓе, соопшти министерството за здравство.

Првите 50.000 луѓе починаа во период од 3 месеци, а потоа уште 50.000 лица за 50 дена, пренесува Ројтерс.

Бразилскиот Врховен суд и Конгрес, институциите кои го критикуваат начинот на кој претседателот Жаир Болсонаро ја води борбата против пандемијата, прогласија тродневна, односно четиридневна национална жалост поради 100.000 жртви од коронавирусот.

Претседателот Болсонаро сѐ уште не се огласи по тој повод.

 

Прочитајте и...  Нови 112 случаи на коронавирус, осум лица починаа, 159 пациенти се оздравени

Прочитај повеќе

Борел до Димитров: Бидете уверени во мојата посветеност на интегранција на Северна Македонија во ЕУ

Слободен печат

Студентите се „гужваат“ на факултетите за упис на семестар: Не се почитуваат мерките за заштита од ковид-19 (ФОТО)

Михаило Донев

И фирмите што работат со државата останаа со куси ракави

СЗО: Милион смртни случаи од Ковид-19 е многу тажен биланс

Слободен печат

Царовска: Онлајн наставата може да се следи и со стари компјутери (ВИДЕО)

Нови 112 случаи на коронавирус, осум лица починаа, 159 пациенти се оздравени

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

ВО ЖИВО: Прес-конференција на Битиќи и Шахпаска за дел од економските мерки од четвртиот пакет

Слободен печат

Вучиќ: Нема српско оружје во судирот меѓу Ерменија и Азербејџан

Марина Дамческа

Алексиќ: Спроведувањето на Јанкулоска во „Идризово” е надвор од секоја законска процедура

Слободен печат

Русковска: За евентуално обвинение за надоместоците во СЈО би почекале уште еден ревизорски извештај

Лука Андреев

Фетаи не е задоволна од пресудата за „Шамарите во Центар“

Здравствените установи во Охрид и оддадоа последна почит на почината медицинска сестра (ВИДЕО)

Слободен печат