Бразил ги шокира Адетокумпо и Грција

Селекцијата на Бразил приреди големо изненадување со победата над фаворизираната Грција со минимални 79:78, во натпревар во кој трагичар беше првата ѕвезда на Грцијам Јанис Адетокумпо.

Натпреварот помина во израмнета битка, а првиот удар го зададоа „кариоките“ кои одиграа фантастично во третата четвртина која ја добија во своја корист со 26:13.Но и тоа не беше доволно да се завери победата, гршчките кошаркари успеаја да се вратат во игра и во финишот да дојдат до можност и да слават. на една минута до крајот Бразил имаше предност од пет поени (76:71), но поради неспортскиот прекршок на Луз и тројката на Принтезис, Грција во само еден напад ја врати неизвесноста.

По тајмаутот на селекторот на Бразил, Александар Петровиќ, Андерсон Варежао повторно донесе предност од 78:76. Во наредниот напад Адетокумпо не успеа „цепелинот“ да го смести во противничкиот кош, по што направи прекршок. Леандро Барбоса погоди само едно од двете слободни фрлања за предност од три поени. И кога сите мислеа дека Бразил ќе триумфира, Луз направи неверојатна глупост, го фаулира Слукас при шут од сопствената половина. Но, за среќа на „кариоките“, Слукас погоди две слободни фрлања за минимална победа од 79:78.

Прочитајте и...  Црвен картон за расизмот во Германија

Маркињос со 15 поени беше најефикасен кај победникот кој има две победи во првите две кола, Варежао постигна 13, додека кај Грција прво име беше Принтезис со 20 поени.

Прочитај повеќе

Барселона ја користи кризата во Сити, на лето носи екстра засилување

Слободен печат

ТРАГЕДИЈА: Девојче почина на трибините на „Алијанц“ Арената во Минхен

Слободен печат

Вардар меле се пред себе, ја прекина серијата без пораз на Борец

Слободен печат

Ученикот Лампард поуспешен од учителот Мурињо (ВИДЕО)

Слободен печат

Вардар и Порто во битка за петтото место

Слободен печат

ХАОС ВО АТИНА: Кошаркарски судии нападнати во такси, Ламоника заврши во болница

Слободен печат

Остави Коментар

петнаесет + 14 =

Прочитај повеќе

Совршен тренер: Комбинација на Клоп и Гвардиола

Слободен печат

Мислев дека ме бара сопругата, а тоа да ти бил Мурињо

Слободен печат

Идниот тренер на ПСЖ со сигурност ќе биде Италијанец

Слободен печат

Прекрасната ќерка на „Вујо Мајсторе“ (ФОТО)

Слободен печат

Фјури потежок дури 20 килограми од Вајлдер пред бокс мечот на годината (ВИДЕО)

Слободен печат

Барселона со благослов на Ла Лига ги купува натпреварите

Слободен печат