Братот на Џорџ Флојд го осуди насилството, бара мир

Тој нагласи дека неговиот постар брат се залагал за мир.

Теренс Флојд, помладиот брат на Афроамериканецот Џорџ Флојд, кој беше убиен од полицаец во Минеаполис, повика на смирување на ситуацијата и ги осуди насилните протести што се одржуваат низ САД.

Флојд за Еј-Би-Си њуз изјави дека сака да се поднесе обвинение за убиство од прв степен против полицаецот Дерек Човин, кој со колено го задуши неговиот брат, како и против другите полицајци кои учествуваа во таа акција.

Тој нагласи дека неговиот постар брат се залагал за мир.

Како што истакна, многумина го опишале Џорџ Флојд како „нежен џин”.

– И јас сум огорчен. Понекогаш сум лут. Сакам да полудам, рече Теренс Флојд.

Прочитајте и...  Четвртиот пакет мерки тежок 350 милиони евра за најпогодените сектори и категории на граѓани

Прочитај повеќе

Филипче: Нема потреба од допoлнителни рестриктивни мерки

Слободен печат

Демант од ФИТР: Целосно неточни и измислени се наводите за склучени договори во четири очи

Слободен печат

Дебарските гимназијалците во Дебар најавуваат бојкот на онлајн наставата

МИА Агенција

Медицинска сестра од охридската болница ја загуби битката со ковид-19

Слободен печат

Осомничениот го признал нападот пред „Шарли ебдо” во Париз

Слободен печат

Четвртиот пакет мерки тежок 350 милиони евра за најпогодените сектори и категории на граѓани

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Монсунски дождови го потопија Белград, вакво невреме не се памети (ВИДЕО)

Слободен печат

Жителите на Сарај ги предаваат старите печки на дрва и нафта

Слободен печат

Рохани е бесен: Новите американски санкции врз Иран се дивјаштво

Слободен печат

„Нема правда, нема мир“ ечеше на протестот во Битола против полициска бруталност (ВИДЕО)

Слободен печат

Скопјани пијат вода со непромент и висок квалитет повеќе од 60 години

Слободен печат

Дрвокрадци од Прилеп добија кривични за напад на полициски службеници

Слободен печат