15 C
Скопје

Бранкица Младенова, медицинска сестра: Минус 13 килограми за месец и пол и одлична крвна слика!

38-годишната Бранкица Младенова е медицинска сестра на Клиниката за торакална хирургија во Скопје, работи на смени, има одговорна професија особено во ова време-невреме кога е неопходно да се храниме здраво, да се справиме со стресот и да останеме избалансирани. Не така одамна Бранкица имала 13 килограми повеќе, вишок кој ѝ пречел и поради кој се чувствувала млитаво. За само месец и пол успеала да се ослободи од сите тие прекумерни 13 килограми. Да, добро слушнавте, за месец и пол. Оттогаш, на себе не вратила ни „килце“.  

Бранкица пред протоколот за липосукциска исхрана

Како дознавте за липосукциската исхрана?

– За липосукциската исхрана дознав преку колега. Искрено, на почетокот бев скептична, зашто сè пробав и не ослабнав, ама решив уште ова да го пробам. Позитивно се изнанадив уште во првата недела, надуеноста ми ја снема и се чувствував многу полесно.

Колкав период бевте на ваква исхрана и колку килограми успеавте да намалите?

– На липосукциска исхрана бев месец и пол, период за кој намалив 13 килограми.

Беше ли тешко да се издржи? Што ве мотивираше?

– На почетокот ми беше малку тешко, но имав голема желба и упорност, а штом јас, која бев зависник од благо, успеав, секој може да успее! Што се однесува до мотивацијата, сакав да изгледам поубаво и полесно, иако сум мајка на две деца и имам 38 години. Секој сака да изгледа убаво, а и нормално, полесно ми е кога сум послаба отколку кога сум подебела – тогаш сè ми беше понапорно, потешко, се чувствував млитаво.

Бранкица денес

Како овој вид на исхрана делуваше на вашето здравје и енергија?

– Одлично. Триглицеридите и холестеротот што претходно ги имав ми се регулираа, крвната слика ми се подобри, и се чувствувам поенергична, а за тоа помага и внесот на повеќе течности.

Како изгледаше исхраната во текот на денот?

– Штом се разбудев наутро, цедев лимон со топла вода, потоа растворав „липо“ кесичка со 200 грама вода која ја пиев откако малку ќе отстои. За ручек, исто така. Вечерата ми беше од 18 до 19 часот, најчесто приготвував зелка салата, која ја обожавам, со маслиново масло и свежо цеден сок од лимон, варен стек или мисиркино месо, некогаш и телешко месо, често и риба. Има преубави рецепти според протоколот на липосукциска исхрана!

Липосукциската исхрана ми е начин на живот, уживам во липо рецептите!

Имавте ли јо-јо ефект на враќање на килограмите?

– Јо-јо ефект немав ни после една година откако се придржував до липосукциската исхрана, не вратив ниту еден килограм. Кога пак ми се случи мала незгода, поточно изгореница, и не се движев и воопшто не внимавав со исхраната консумирајќи многу благо во доцните вечерни часови, „качив“ околу три килограми, па повторно се вратив на липосукциската исхрана и телесната тежина веднаш ја корегирав, веднаш ги „симнав“ тие три килограми. Сега, липосукциската исхрана ми е начин на живот, избегнувам благо, алкохол, тестенини, се хранам здраво и уживам во липо-рецептите.

„Липо диет“ центарот дава бесплатни консултации под водтство на д-р Валентина Крстеска. Тел. 02 3151714, 070 535033. Протоколот за слабеење може да го нарачате и на домашна адреса.

 

(комерцијален текст)

Поврзани вести

ФОТО: Двојничката на Кејт Мидлтон заработувала 1.000 фунти дневно и се обезбедила за цел живот

Слободен печат

ФОТО: Принцот Чарлс ја исфрли Меган, со интимната фотографија ѝ удри шлаканица

Слободен печат

Србинка намамена на брак во Италија, завршила како сексуална робинка, се отрула за да побегне

Слободен печат

Ве боли раката по вакцинирањето? Постои едноставно објаснување за тоа

Слободен печат

Сузана Манчиќ со потресна исповед: Изгубив три сина, родив еден во шестиот месец од бременоста!

Слободен печат

ФОТО: „Јас се викам Ивана“: Девојчето од спотот на Здравко Чолиќ носи голема болка во себе

Слободен печат

Остави Коментар