Браќата Њокас од Металург се селат во Вардар

Кевин и Оливие Њокас наместо за Металург во новата сезона ќе настапуваат за Вардар/ фото: РК Металург

Француските ракометари Кевин и Оливие Њокас кои дојдоа во Металург како големи засилувања за тимот од Автокоманда, во следната сезона ќе настапуваат во македонскиот шампионат, но во друг дрес.

Искусните ракометари како што стојат работите ќе во новата сезона ќе настапуваат за актуелниот шампион Вардар кој веќе ја поднел потребната документација во РФМ за да ги регистрира браќата Њокас за домашното првенство. Вардарци исто така би требало да сметаат на најновите засилувања и за првиот натпревар во Лигата на шампионите кој го играат на 15 септември против Елверум.

Браќата Кевин и Оливие Њокас подготовките ги започнаа со екипата на Металург, потоа беа позитивни на коронавирус, аевентуалниот трансфер во Вардар е само потврда дека не било се во ред во односите на ракометарите од Франција со тимот од Автокоманда.

Видео на денот