Божиќен „подарок“ за Интер, Барса се фокусира на „Ел Класико“!

На Интер му е „потребен“ триумф, во групата „Ф“ Барса е сигурно првопласирана со моментни 11 бодови, пред Интер кој има седум, колку и Борусија Дортмуна на третата позиција, а на дното ќе остане Славија Прага (два).

Играчите на Конте можат во осминафиналето и со бод, но само доколку не триумфира бундеслигашот пред своите навивачи над Чесите.

Се најавува дека во Милано нема да дојдат Пике, Меси, Суарез, Бускетс, Серхи Роберто, Алба, Семедо и Тер Штеген. На тој начин Барса би можела да им го олесни патот на „неро-аѕурите“ на патот кон елиминациската фаза.

Во оваа група Интер сè има во своите раце, доколку триумфира против Барселона, ќе биде второпласиран, без разлика како ќе заврши дуелот меѓу Борусија Дортмунд и Славија Прага.

Прочитајте и...  Гвардиола со шопинг листа од 300 милиони фунти!

Валверде секако свесен дека Барса е сигурно прва во групата, нема да ризикува и ќе ги одмора најдобрите.

Според италијанските медиуми можно е силите да ги задржи за традиционалното „Ел Класико“ против Реал Мадрид на „Камп Ноу“ на 18 декември, што е многу важна битка за титулата во „Ла Лига“. Пред тој дуел Каталонците имаат уште еден меч во шпанскиот шампионат на гости кај незгодниот Реал Сосиедад на 14 декември.

Прочитај повеќе

Рома доби нов сопственик, Фридкин преку ноќ го купи клубот

Слободен печат

Бостон веќе е во плејоф ритам, Јокиќ најдобар кога е најпотребно (ВИДЕО)

Слободен печат

Интер и Јунајтед нови четвртфиналисти во Лига Европа (ВИДЕО)

Слободен печат

Тошевски потпиша за албанскиот шампион Тирана

Слободен печат

Манасков најдобар стрелец во контролниот меч за Веспрем

Слободен печат

ЛШ: Реал без Бејл против Манчестер сити! (ФОТО)

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Лига Европа: Копенхаген без проблеми, елиминиран Волфсбург! (ВИДЕО)

Слободен печат

РК Тинекс Пролет: Скопје, Маврово, па атак на место во плејофот!

Слободен печат

Подготвени за фудбал: Играчите на Македонија ЃП негативни на Ковид-19!

Слободен печат

Арда Туран се врати во клубот каде што ја почна кариерата (ВИДЕО)

Слободен печат

Тимот на најголемите промашувања во Премиер лигата (ФОТО)

Слободен печат

Македонец на врвот на Европа: Тричковски пред Левандовски, Халанд, Имобиле..!

Слободен печат