14 C
Скопје

„Боженствениот звук на Малер“ со Милена Арсовска ќе се слушне во Филхармонија

Оркестарот на Филхармонија, под диригентската палка на маестро Габриел Бебешелеа, на 1 април, со почеток во 19 часот, ќе ја изведе Четвртата симфонија, ремек-дело на австрискиот композитор Густав Малер. Како солистка на концертот ќе настапи сопранистката Милена Арсовска.

Симфонија е во аранжман на Иан Фарингтон, кој ја адаптира за изведба со помал оркестарски состав. Три години по завршувањето на неговата последна симфонија, Густав Малер започнува да работи на своето следно обемно дело. Релативно брзо, за само десетина дена, успева да направи скици, но решава да не продолжи понатаму. По краток период, повторно се навраќа на компонирањето и за само неколку месеци успева да го заврши најсофистицираното и најнеобичното дело кое го напишал дотогаш – Симфонија бр. 4.

Прочитајте и...  Во Штип одбележани 39 години од смртта на Ацо Шопов

Постојат повеќе аранжмани на оваа симфонија. Еден од нив е и аранжманот на Иан Фарингтон, пишуван за ансамбл составен од 15 изведувачи. Задржувајќи го карактерот на оригиналното дело и третирајќи го секој изведувач како солист, Фарингтон успева да ги открие и оние помалку скриени аспекти на Симфонија бр. 4, кои слушателот тешко може да ги забележи при изведбата на оригиналното дело, објаснуваат од Филхармонија.

Сопранот Милена Арсовска е една од најистакнатите македонски вокални уметници од поновата генерација, со успешна меѓународна кариера. Дипломира соло-пеење на Факултетот за музичка уметност во Скопје, а магистрира на Универзитетот за музика и уметности во Виена. За време на студиите, Арсовска се усовршува и посетува мастер-часови кај познатите Клаудија Виска, Дорин Дефеис, Џејмс Хупер и Јоан Холендер. Добитничка е на бројни награди и признанија, меѓу кои и на втора награда на натпреварот „Достал оперета“ во Виена, а финалист е на престижниот натпревар за млади пејачи „Лејла Генчер“.

Прочитајте и...  Во Штип одбележани 39 години од смртта на Ацо Шопов

Како пејачка, Арсовска дебитира во Македонската опера и балет, каде што настапува во продукциите на оперите „Волшебната флејта“, „Свртување на шрафот“, „Италијанка во Алжир“, „Рита“… Виенското деби, пак, во Театарот во Виена доаѓа во 2010 година со настап во оперетата „Лилјакот“, а понатаму настапува во театрите во Магдебург и во Прага, како и на повеќе фестивали. Нејзиниот репертоар ги вклучува и улогите на Лаурета во „Џани Скики“, Памина и Папагена во „Волшебната флејта“ и Евридика во „Орфеј во подземјето“, Блонда во „Грабнување од сарајот“ и Церлина во „Дон Џовани“.

Минатата сезона, Милена Арсовска настапи во главната улога во операта „Славеј“ од Стравински во Националната опера во Прага, а концертните турнеи ја водат низ Германија, Италија, Шведска, Шпанија, Франција, Малта, Холандија и САД. Моментно е дел од продукцијата „Свадбата на Фигаро“ во престижната опера во Вајмар. Нејзините снимени изданија, пак, ја вклучуваат живата снимка на „Чичестерови псалми“ од Леонард Бернштајн со Камерниот оркестар на Виена, а нејзиниот глас е искористен и во музиката за македонските филмови „Големата вода“ и „Војната заврши“.

Прочитајте и...  Во Штип одбележани 39 години од смртта на Ацо Шопов

Поврзани вести

Во Штип одбележани 39 години од смртта на Ацо Шопов

Слободен печат

ВИДЕО | Александар Маџаровски Читачот: Читањето не е губење време, треба да се навратиме кон македонските книжевни класици

Музејот на современата уметност во Скопје со нова изложба: Главните пунктови на македонската ликовна уметност во 70-те и 80-те години

Слободен Печат

Битолското Ислахане се става под привремена заштита, изјави министерката Ирена Стефоска на Меѓународниот ден на спомениците и локалитетите

Слободен печат

ВИДЕО | Салимовски: Со донациите ќе продолжиме со „Рома рок скул“ и музичкото образование за децата од економски загрозени семејства

Персонализирани книги за деца: Со труд, верба и мечтаење може да се оствари секоја цел

Слободен Печат

Остави Коментар