„Боже, што е тоа?“: Пентагон официјално објави три снимки со НЛО (ВИДЕО)

Пентагон во понеделникот објави три декласифицирани видеа на кои се гледа како пилотите на американската морнарица се соочуваат со нешта за кои се претпоставува дека се неидентификувани летачки објекти (НЛО).

Овие видеа, кои според Пентагон прикажуваат „необјаснети воздушни феномени“, претходно протекоа на интернет, па некои луѓе ги споделуваа пишувајќи дека на нив се гледаат туѓи неидентификувани летачки објекти, пренесе Гардијан.

Пентагон соопшти дека ги објавиле овие видеа „за да се расчистат какви било погрешни сфаќања од јавноста за тоа дали снимките што циркулирале биле реални или дали има нешто повеќе на видеата“, се вели во соопштението на веб-страницата за одбрана.

  • После деталниот преглед, одделот утврди дека овластеното објавување на овие некласифицирани видеа не открива чувствителни способности или системи и не влијае врз какви било последователни истраги за упади на воениот воздушен простор од неидентификувани воздушни феномени, се вели во соопштението.

На првата снимка се слушаат пилотите како велат „Боже, што е она? Лета во спротивна насока на ветерот… Погледни!“.

„Овие снимки циркулираа во јавниот домен по неовластените изданија во 2007 и 2017 година“, се вели во соопштението, додавајќи дека „воздушните феномени забележани во видеата остануваат карактеризирани како „неидентификувани“.

Трите видеа покажуваат што пилотите воочиле за време на тренинг-летовите во 2004 и 2015 година. Две од видеата беа објавени од Њујорк Тајмс во 2017 година. Третото го објави To The Stars Academy of Arts and Sciences, медиум и приватна научна организација.

Фото: To the Stars Academy of Arts and Science (2017)

Објавувањето на видеата од Пентагон додава на легитимноста на теориите за видеата и ќе поттикне повеќе шпекулации дека луѓето неодамна комуницирале со дополнителни терестријали. Морнарицата има упатства за известување доколку забележат НЛО.

Минатата година, CNN објави видео со наслов „Американската морнарица потврди дека видеата со НЛО се вистински“.

Како одговор, поранешниот лидер на демократите во Сенатот, Хари Рид од Невада, ги сподели видеата од Пентагон на неговиот твитер-профил и напиша „Драго ми е што Пентагон конечно го објави овој видео-материјал, но само ја „гребе“ површината на истражувањата и достапните материјали“. САД треба сериозно и научно да го прегледа овој материјал, и други  потенцијални национални безбедносни импликации. Американците заслужуваат да бидат информирани“.