Ботас ќе стартува прв на утрешната трка во Кина - Слободен печат

Ботас ќе стартува прв на утрешната трка во Кина

Возачите на Мерцедес доминираа утрово во квалификациите за Големата награда на Кина. Пол позицијата на крајот ја освои Валтери Ботас, додека Луис Хамилтон заврши втор пред возачите на Ферари.

Од самиот почеток на квалификациите Мерцедес покажа доминација на патеката. Имено, од овој тим пред големата награда на Кина упорно тврдеа дека Ферари ќе доминира затоа што се побрзи на патека со помалку свиоци, а потоа приредија изненадување.

Ботас и Хамилтон имаа одлично темпо од самиот почеток на квалификациите и во првите два дела беа пред сите. Ферари како да ги штедеше своите болиди за третиот дел, но се покажа дека се немоќни.

Третиот дел започна како и претходните два бидејќи Ботас и Хамилтон одлично ги извозеа своите кругови и беше јасно дека токму тие двајца ќе се борат за пол позициите.

Прочитајте и...  Тенисот на Федерер е најубав за гледање, но Ѓоковиќ е најдобар на сите времиња

Прочитај повеќе

Атлетико го најде лекот за Ливерпул, Халанд е вистинско фудбалско чудо

Слободен печат

Тенисот на Федерер е најубав за гледање, но Ѓоковиќ е најдобар на сите времиња

Слободен печат

Агаси дури четири пати беше допингуван и сетоа тоа беше заташкано

Слободен печат

Стартни постави за ЛШ: Клоп офанзивно во Мадрид

Слободен печат

Борусија Дортмунд го потврди трансферот на Џан

Слободен печат

Лотито: Сите сакаат да се прекине монополот на Јувентус

Слободен печат

Остави Коментар

4 × 4 =

Прочитај повеќе

Два порази на ракометните надежи на Медитеранските игри

Слободен печат

Ѓоковиќ: Подготвен сум за најдобрата сезона во кариерата

Слободен печат

Ливерпул ја користи кризата кај Сити, сака да ангажира две ѕвезди

Слободен печат

Реал е виновникот за казната на Манчестер сити?!

Слободен печат

Бразилецот Рејнер до 2026 година во Реал Мадрид! (ВИДЕО)

Слободен печат

Нов голем удар за Жозе Мурињо и Тотенхем

Слободен печат