5 C
Скопје

Бостон му дава максимален договор на својот најдобар играч

Џејсон Тејтум добро ги наплати своите добри во претходните три години.

Бостон селтикс се одлучи на логичен чекор, се осигура да го задржи својот најдобар играч.

Бостон и Џејсон Тејтум се договорија за нов максимален договор, со кој одличното крило ќе добие 193 милиони долари за пет години.

Оваа сезона, Тејтум беше најдобар играч во својот тим, на 66. натпревари во регуларниот дел постигнуваше просечно 23.4 поени и имаше седум скокови по натпревар.

Во плеј-офот каде Бостон беше елиминиран во финалето на источната конференција од Мајами хит, Тејтум имаше просек од 25.7 поени, 10 скокови и 5 асистенции по натпревар.

Прочитајте и...  Симевски го објави списокот на ракометарки за квалификацискиот турнир

Поврзани вести

Леброн му одговори на Златан: И тој се соочуваше со расизам

Слободен печат

Хари Кејн дефинитивно на лето си оди од Тотенхем

Слободен печат

ВИДЕО: Лејкерси ја прекинаа серијата порази

Слободен печат

Роналдо му помага на Јувентус: Сам бараше да му се намали платата

Слободен печат

Евролига: Асвел по втор пат сезонава и го зеде скалпот на Барселона

Слободен печат

Дурент не игра на ол стар, го менува Домантас Сабонис

Слободен печат

Остави Коментар