Бостон ги посрамоти Џејмс и Лејкерси (ВИДЕО)

Натпреварот на двете најтрофејни екипи во НБА лигата му припадна на Бостон кој славеше со 32 поени разлика.

Кошаркарите на Бостон на најдобар можен начин ја прекинаа серијата од три порази во низа, со убедлив триумф од 139:107 над ЛА Лејкерс.

Неизвесноста на овој натпревар беше присутна само во првата четртина која Бостон ја доби со 33:30, а потоа разлика постојано се зголемуваше и на крајот таа изнесуваше 32 поени.

Најдобар во победничкиот тим беше Џејсон Тејтум со 27 поени, а го следеа Вокер и Браун кои дадоа по 20 поени, додека кај Лејкерси целосно потфрлија Леброн Џејмс и Ентони Дејвис. Џејмс постигна само 15 поени, а Дејвид беше полош, даде само девет поени.

Неверојатна вечер во НБА имаше Демиен Лилард кој во победата на неговиот Портланд од 129:124 над Голден Стејт постигна дури 61 поен.

Прочитајте и...  Коронавирусот го одложува наредното коло во Серија А


Резултати:
Бостон – ЛА Лејкерс 139:107
МИнесота – Денвер 100:107
Феникс – Сан Антонио 118:120
Јута – Индијана 118:88
Портланд – Голден Стејт 129:124
Хјустон – Оклахома сити 107:112
Мемфис – Њу Орлеанс 116:126
Мајами – Сакраменто 118:113
Милвоки – Чикаго 111:98

Прочитај повеќе

Ванеса Брајант го тужи сопственикот на хеликоптерот во кој загинаа Коби и нивната ќерка Џиана!

Слободен Печат

„ПЕТ ОД ПЕТ“: Кошаркарки на Јужна Дакота приредија шутерско шоу од пола терен! (ВИДЕО)

Слободен Печат

Одреден судијата за „Ел Класико“, во Барса се крајно незадоволни!

Слободен Печат

Фудбалери од Јужна Африка две минути не сакаа да изведат корнер! (ВИДЕО)

Слободен Печат

ЛШ: Наполи со Елмас против Барселона! (ФОТО)

Слободен Печат

Само три гема за Џазири, „Ѓоковиќ експрес“ во Дубаи! (ВИДЕО)

Слободен Печат

Остави Коментар

тринаесет − осум =

Прочитај повеќе

„Пандевци“ загубија, но среќни се што македонскиот фудбал „доби“ ВАР!

Слободен Печат

Нејмар доби црвен картон за да оди на карневалот во Рио!?

Слободен Печат

Продажбата на билетите за дуелот со Косово ќе започне во понеделник

Слободен печат

Грчкиот премиер бара исфрлање на грчките екипи од УЕФА

Слободен печат

Војдан Стојановски:  Треба да веруваме во нас, не треба да гледаме на противниците со респект

Слободен печат

Револуција во фудбалот, Шкотска забрани играње со глава на деца помлади од 12 години

Слободен печат